Piktogramy – nowość na peronach tramwajowych w Częstochowie

13.09.2023

Piktogramy – nowość na peronach tramwajowych w Częstochowie

Od kilku dni na niektórych peronach tramwajowych w Częstochowie możemy napotkać piktogramy. To nowe oznaczenia, które przedstawiają wózek inwalidzki oraz wózek dziecięcy. Zostały wprowadzone pilotażowo, aby ułatwić wejście do tramwaju osobom z niepełnosprawnościami, a także rodzicom z wózkami dziecięcymi.

– Wskazuje ono miejsce na przystanku, z którego najlepiej wejść do tramwaju, bo dla osób na wózkach dedykowane są drugie drzwi licząc od przodu składu, a dla wózków dziecięcych – drugie i trzecie. Nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje typu Twist przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami oraz do wygodnego transportu wózków dziecięcych mają zatrzymywać się w taki sposób, aby stosowne piktogramy namalowane na peronach znalazły się właśnie na wysokości drugich i trzecich drzwi tramwaju. Obecność zainteresowanych osób w oznaczonych symbolami miejscach jest więc sygnałem dla motorniczego do ustawienia szerokich drzwi pojazdu na wysokości znaków, a także do ewentualnej pomocy czekającym tam pasażerom – informuje częstochowski magistrat.

Piktogramy te pojawiły się w ramach akcji pilotażowej na przystankach tramwajowych w II alei NMP, przy Promenadzie Czesława Niemena oraz w okolicach końca alei Niepodległości, dzięki inicjatywie Tomasza Tyla, społecznego rzecznika ds. osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie. Jeśli to rozwiązanie okaże się skuteczne, w przyszłym roku takie oznaczenia zostaną wprowadzone na pozostałych przystankach tramwajowych.

Warto również podkreślić, że osoby z niepełnosprawnościami mają dostęp do ulg lub zwolnień z opłat za przejazdy komunikacją miejską, a miejskie przedsiębiorstwo komunikacyjne w Częstochowie nie pobiera opłat za przewóz wózków dziecięcych.

 

fot. MPK Częstochowa

  • pn
Najnowsze artykuły