Pół tysiąca nowych mieszkań – tyle ma pojawić się w Częstochowie

04.03.2024

Pół tysiąca nowych mieszkań – tyle ma pojawić się w Częstochowie

W Częstochowie powstanie ponad pięćset nowych mieszkań. Jedne będą mieściły się na osiedlu ZGM TBS na Parkitce, gdzie widać już pierwszy z zaplanowanych budynków. Kolejne przestrzenie mieszkalne znajdą się przy ul. Bardowskiego. Tam powstaje nowy blok komunalny, który ma być oddany do użytku z końcem września tego roku.

– Przystąpiliśmy do programu budowy w Częstochowie ponad pięciuset mieszkań – zarówno formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jak i nowych bloków komunalnych. To odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe, których dowodem jest duże zainteresowanie budynkiem TBS, a także kierowane do miasta wnioski o przydział lokalu komunalnego – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Osiedle ZGM TBS przy ul. Łódzkiej na Parkitce docelowo liczyć ma 13 bloków. Pierwszy z nich z dnia na dzień rośnie w oczach. W związku z budową kolejnego, a także pracami projektowymi nad 3 i 4 budynkiem, prezydent Matyjaszczyk i prezes ZGM TBS Paweł Konieczny zapowiedzieli przetarg. Jego otwarcie ma mieć miejsce już na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Jednocześnie prezydent przypomniał, że trwa obecnie zaawansowana już budowa bloku przy ul. Bardowskiego 23A z 43 mieszkaniami, a w tym roku powinna ruszyć także inwestycja przy ul. Krakowskiej, gdzie powstaną 2 budynki z 102 mieszkaniami komunalnymi. O takie mieszkania mogą starać się osoby potrzebujące, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej oraz spełniają kryteria określone w uchwale Rady Miasta.

Blok przy ulicy Bardowskiego ma zostać oddany do użytku już we wrześniu tego roku. – Powstają w nim 43 mieszkania (31 dwupokojowych i 12 jednopokojowych), w tym 10 przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, do których wejście projektowane jest z poziomu zerowego. Powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań to 1,8 tys. m². Budynek będzie miał cztery kondygnacje, klatkę schodową, windę (do 13 osób) oraz 4 wózkownie/rowerownie. Będzie włączony do sieci ciepłowniczej Fortum. Teren wokół niego zostanie zagospodarowany, pojawi się nowa zieleń, przy budynku powstaną 44 miejsca postojowe. Obecnie budynek na zewnątrz jest docieplany styropianem, a wewnątrz wykonywane są m.in. tynki hybrydowe, trwa montaż instalacja elektrycznej oraz wentylacji – wylicza UM Częstochowy.

– Z kolei mieszkania w budynkach TBS przyznawane są w toku postępowania kwalifikacyjnego, rozpatrującego wnioski partycypacyjne. Najemcy zobowiązani są do wpłaty kwoty partycypacji w wysokości 30% wartości kosztów budowy lokalu, a zawarcie umowy możliwe jest w przypadku spełnienia warunków ustawowych i regulaminowych. Osoba fizyczna wyrażająca wolę zawarcia umowy najmu oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania nie mogą np. posiadać tytułu prawnego do innego lokalu w Częstochowie – wyjaśnia magistrat.

fot. UM Częstochowy

  • źródło informacji: UM Częstochowy
Najnowsze artykuły