Połączenie klasyki i nowoczesności. Premiera „Zemsty” w Teatrze im. Adama Mickiewicza

29.12.2023

Połączenie klasyki i nowoczesności. Premiera „Zemsty” w Teatrze im. Adama Mickiewicza

Teatr im. Adama Mickiewicza pożegna rok premierą. Tym razem będzie to „Zemsta” w reżyserii Joanny Drozdy. W końcu 2023 rok ustanowiono właśnie Rokiem Aleksandra Fredry.

Joanna Drozda to aktorka, która zmęczona teatrem zaangażowanym, a więc rolami o dużym ładunku emocjonalnym, postanowiła spróbować swoich sił jako reżyserka. Jej pierwszym dziełem był „Brzeg-Opole”. Wyreżyserowała też „Extravaganzę”, zrealizowaną na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. Z kolei w Teatrze Rampa w Warszawie mogliśmy zobaczyć „Czterdziestolatka” – musical inspirowany kultowym serialem. Teraz przyszedł czas na „Zemstę”.

Nie będzie to jednak klasyczne wydanie utworu Fredry. Joanna Drozda we współpracy z poetą Michałem Głaszczką dodała do tekstu trochę popkulturowej współczesności. W komedii znalazło się w ten sposób miejsce dla Madonny, Doroty Masłowkiej, hip-hopu czy pojedynku na słowa, w którym zmierzą się Fredro, Słowacki i Mickiewicz.

– Fredro był geniuszem komedii omyłek, napisał arcydzieło, zarówno pod względem języka, jak i fabuły. Dlatego na częstochowskiej scenie widzowie obejrzą „Zemstę” niemal w całości, z bardzo niewielkimi skrótami. Chciałabym zachować charakterystyczność Fredrowskich postaci, ale wydobyć z nich współczesny rys, wyeksponować ich cechy i nadać im współczesny kontekst. – tłumaczy Drozda.

Na scenie, poza aktorami częstochowskiego Teatru, zobaczymy też Hannę Szurgot i Marcela Opalińskiego – absolwentów AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. To właśnie oni wcielą się w rolę Papkina i Klary Raptusiewiczównej. Gościnnie wystąpią również Karol Czajkowski i Marek Ślosarski. Ten pierwszy zagra Wacława Milczka, drugi zaś Rejenta. Cześnikiem będzie Adam Hutyra, Podstoliną – Agata Ochota-Hutyra, Dyndalskim – Antoni Rot. Na scenie pojawią się też Hanna Zbyryt i Iwona Chołuj.

Przy spektaklu pracowali również:

Adaptacja, piosenki, scenografia – Joanna Drozda i Michał Głaszczka,

muzyka i aranże – Daniel Pigoński,

kostiumy – Jola Łobacz,

choreografia – Alicja Róża, Bartek Dopytalski,

światło – Michał Głaszczka,

przygotowanie wokalne – Magdalena Syposz,

asystentka reżyserki – Agata Ochota-Hutyra,

inspicjent – Andrzej Rospondek.

Premierze towarzyszyć będzie również wystawa składająca się z kostiumów, plakatów, programów i projektów scenografii ze spektakli fredrowskich częstochowskiego Teatru. Wystawę, współfinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie można oglądać od 29 grudnia. Otwarcie zaplanowano na godz. 18:15 w Foyer. Premiera spektaklu odbędzie się zaś 30 grudnia o godz. 19:00.

Fot. Piotr Dłubak

Plakat Facebook/ Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

 

  • mz
Najnowsze artykuły