Polska 2050 i Mieszkańcy Częstochowy zaprezentowali dziś “Pakiet Obywatelski”

01.02.2024

Polska 2050 i Mieszkańcy Częstochowy zaprezentowali dziś “Pakiet Obywatelski”

Polska 2050 Szymona Hołowni Częstochowa wraz z przedstawicielami stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy zaprezentowali „Pakiet obywatelski” zawierający zbiór postulatów dotyczących zwiększenia wpływu mieszkańców na sprawy miasta, procesu podejmowania najważniejszych decyzji oraz dostępu do informacji.

Pakiet obywatelski – Twój głos musi się liczyć!

– Naprawa Budżetu Obywatelskiego na etapie weryfikacji i realizacji. Propozycje zadań nie mogą być w niejasnych okolicznościach odrzucane. Nie może być sytuacji, w której zadania wybrane w głosowaniu nie zostają zrealizowane, a ich inicjator nie jest nawet informowany o powodach.

– Reanimacja Rad Dzielnic poprzez np. zabezpieczenie minimalnych środków, które wydatkowane będą na drobne inwestycje (budżety dzielnicowe) zgodnie ze wskazaniem Rady Dzielnicy.

– Proste, przystępne i szerokie konsultacje społeczne. Razem z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim powinny odbywać się konsultacje obywatelskie – kilka pytań w najważniejszych kwestiach, skierowane do szerokiej grupy mieszkańców.

– Popularyzacja inicjatywy lokalnej, gdzie miasto i mieszkańcy (w tym wspólnoty mieszkaniowe) mogą współdziałać w inwestycjach na terenach miejskich

– Przyjazne traktowanie projektów uchwał tworzonych przez mieszkańców oraz umożliwienie swobodnego udziału w pracach Rady Miasta i jej komisji.

– Realne korzystanie z opinii Młodzieżowej Rady Miasta i Miejskiej Rady Seniorów

– Szeroki dostęp do informacji dla mieszkańców, w tym o przysługujących im uprawnieniach.

– Potrafimy doceniać dobre rzeczy, które dzieją się w naszym mieście, jednak w ostatnich latach mamy poczucie, że mieszkańcy są rozgoryczeni tym, że władze miasta nie liczą się właściwie z opinią częstochowian, tak jakby wiedziały najlepiej jakich inwestycji potrzebujemy i jakie są nasze oczekiwania. Chcemy przypomnieć o tym, że to realne potrzeby mieszkańców powinny być na pierwszym miejscu. Mieszkańcy powinni mieć możliwość wyrażać swoją opinię częściej niż raz na pięć lat, przy okazji wyborów, dlatego przedstawiamy szereg rozwiązań, które pomogą poprawić obecną sytuację – wprowadzał Krzysztof Świerczyński ze stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Pierwszym punktem postulatu jest reforma Budżetu Obywatelskiego, którą tłumaczyła Jagoda Wichurska z Polski 2050. – Cieszy nas rozwój Budżetu Obywatelskiego, ale wymaga on naprawy na etapie weryfikacji. Ważne jest, żeby nie dochodziło do niezbyt jasnego odrzucania złożonych wniosków, na etapie realizacji zaś, nie może być sytuacji, gdzie zadanie, które wygrało w głosowaniu nie zostaje zrealizowane, a takich przykładów jest wiele.

– Potrzebna jest reanimacja rad dzielnic! Dlaczego? Dlatego, że w ostatnich latach przeżywają one kryzys. W trzech dzielnicach rady w ogóle nie powstały, a w wielu pracują w niepełnych składach z powodu braku chętnych. W naszej opinii dziej się tak dlatego, że władze miasta nie bardzo liczą się ze zdaniem rad dzielnic, a przecież to jednostki pomocnicze, które mają prawo opiniować sprawy ważne dla danej dzielnicy, składać wnioski budżetowe, występować swobodnie podczas komisji i sesji Rady Miasta. Te uprawnienia muszą być respektowane. Postulujemy także, aby wydzielić w budżecie choć niewielką część na realizację przynajmniej drobnych inwestycji zgodnie ze wskazaniem Rady Dzielnicy – wyjaśnił Marek Kuliński z Polski 2050, wieloletni członek Rady Dzielnicy Stradom.

Kolejny postulat to szerokie i przystępne konsultacje społeczne we wszystkich ważnych sprawach. – W kwestiach najważniejszych postulujemy wprowadzenie nowych Konsultacji Obywatelskich. Odbywałyby się one raz w roku równolegle z glosowaniem w Budżecie Obywatelskim. Trzeba tak dostosować system internetowy, by każdy oddający głos w Budżecie Obywatelskim miał możliwość odpowiedzi na 3-4 kluczowe pytania. Dałoby to szerokie rozeznanie w opinii mieszkańców na różne sprawy. Duża grupa mieszkańców, wiarygodnie zweryfikowanych, mogłaby wyrazić swój głos w istotnych sprawach – mówiła Jagoda Wichurska.

– Inicjatywa lokalna to kolejne konkretne narzędzie aktywności obywatelskiej. Istnieje ona od wielu lat i daje możliwość wspólnego realizowania drobnych inwestycji i projektów miękkich przez miasto i organizacje pozarządowe lub grupy mieszkańców. Ostatnio inicjatywa lokalna stała się w pewnym sensie zapomniana i jakby ekskluzywna. Trzeba to zmienić! To narzędzie, powinno w szczególny sposób służyć wspólnotom mieszkaniowym, które często chciałyby wspólnie z miastem inwestować w miejsca parkingowe, czy place zabaw – powiedział Krzysztof Świerczyński.

– W ostatnich latach niewiele było obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych. Mieszkańcy powinni mieć pewność, że mogą liczyć na wszelkie wsparcie miasta, zarówno prawne jak i proceduralne, aby ich projekty były traktowane życzliwie i rozpatrywane bez zbędnej zwłoki – opisywał kolejny punkt pakietu Dawid Blukacz sympatyk stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy.

Natomiast do roli Młodzieżowej Rady Miasta i Miejskiej Rady Seniorów odniósł się Świerczyński. – Te organy nie powinny być tylko ozdobnikiem, ale stale wyrażać swoją opinię i postulaty istotne dla grup, które reprezentują. Miasto powinno ściśle respektować uprawnienia tych gremiów. Postulujemy mniej kurtuazji, a więcej realnego wpływu.

Jednocześnie Krzysztof Świerczyński argumentuje, że podstawowym prawem częstochowian jest prawo do informacji. – Mieszkańcy muszą mieć pewność, że zwracając się z prośbą do Urzędu mogą zawsze liczyć na kompleksową i rzetelną informację. Wiele naszych problemów wynika z braku wiedzy co jak i gdzie załatwić i o tym jakie prawa nam przysługują. Miasto powinno o tym szeroko informować i służyć wsparciem. Temu też w dużej mierze powinny być poświęcone materiały informacyjne wydawane przez miasto. Poprawy wymaga między innymi funkcjonowanie strony internetowej urzędu.

Na zakończenie przedstawiciel stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy podsumował założenia „Pakietu Obywatelskiego”. – Mamy nadzieję, że wdrożenie naszych postulatów spowoduje pozytywne zmiany w komunikacji władz miasta z obywatelami i sprawi, że mieszkańcy uzyskają stały i realny wpływ na otaczająca nas rzeczywistość.

 

  • mat. pras.
Najnowsze artykuły