Pomoc dla małych i średnich firm

14.10.2017

Pomoc dla małych i średnich firm

Rząd przyjął przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązania ułatwiające i przyspieszające udzielanie pomocy publicznej na naprawę małych i średnich firm, które znalazły się w trudnej sytuacji.

 

Zmiany umożliwią przede wszystkim udzielanie dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej na przebudowę oraz modernizację małych i średnich przedsiębiorstw – bez obowiązku zatwierdzania takiej pomocy przez Komisję Europejską, co jest dziś wymagane w każdym indywidualnym przypadku.

Dzięki nowym rozwiązaniom zostanie wyeliminowana konieczność każdorazowego oczekiwania na decyzję KE przed wsparciem przedsiębiorcy pomocą z zasobów państwowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Do tej pory na wydanie takiej decyzji czeka się około rok i trzy miesiące. W praktyce uniemożliwia to przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji ze wsparciem środków publicznych. Po zmianach, to polskie organy sądowe i administracyjne, a nie Komisja Europejska, będą oceniać, czy udzielenie pomocy publicznej jest dozwolone.

Projektowana nowelizacja przepisów Prawa restrukturyzacyjnego odnosi się do „Programu pomocowego przewidującego udzielanie pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji małych i średnich przedsiębiorców”, który został już warunkowo zatwierdzony przez Komisję Europejską. Jego wdrożenie jest uzależnione od wejścia w życie zmienionej ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

Program obejmuje także rozwiązania, które mają znaleźć się w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Rozwoju i Finansów na podstawie zawartego w projekcie ustawy upoważnienia. Wydanie rozporządzenia umożliwi stosowanie dodatkowych form pomocy, szybszych od postępowania restrukturyzacyjnego. Chodzi o tak zwaną pomoc na ratowanie lub tymczasowe wsparcie, przede wszystkim w formie pożyczki. O tego rodzaju pomoc będą mogli ubiegać się tylko przedsiębiorcy, wobec których nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne. W tym przypadku również nie będzie już stosowana długotrwała procedura notyfikacyjna, która znacznie ogranicza skuteczność udzielania wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji.

  • kg
Najnowsze artykuły