Ponad 70 tys. wiernych zmierza na Jasną Górę

28.07.2023

Ponad 70 tys. wiernych zmierza na Jasną Górę

Sierpień zbliża się wielkimi krokami, w związku z czym zgłoszono wejście aż 165 grup pielgrzymkowych. W ciągu całego miesiąca do Częstochowy zawita aż 72 tys. pątników, którzy do miasta przybędą w ramach pielgrzymek pieszych, rowerowych, a nawet biegowych.

Latem wierni z całej Polski pokonują setki kilometrów, by dotrzeć na Jasną Górę. Tradycyjnie najwięcej pielgrzymów wchodzi do miasta w sierpniu, kiedy obchodzone są dwa święta: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Święto Matki Boskiej Częstochowskiej (26 sierpnia). W tym roku na sierpień zgłoszono aż 165 grup pielgrzymkowych, które na Jasną Górę przybędą pieszo, biegiem lub rowerem.

Największe grupy pielgrzymów przybędą w połowie miesiąca – 14 sierpnia możemy spodziewać się, że do Częstochowy wejdzie ponad 16 tys. osób. Tego dnia zawitają bowiem dwie pielgrzymki z Warszawy (łącznie ok. 9 tys. pątników), a także pielgrzymki z Siedlec (2000 osób), z Tomaszowa Mazowieckiego (600 osób), z Lublina (2000 osób), czy Łowicza (600 osób). Równie duża grupa wiernych wejdzie do miasta 13 sierpnia. Na ten dzień zgłoszono m.in. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej (4900 osób) czy 42. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę (1300 osób). W sumie tego dnia w Częstochowie pojawi się ponad 13 tys. pielgrzymów.

Nie wszyscy na Jasną Górę zmierzają pieszo. Na sierpień zgłoszono bowiem wiele pielgrzymek rowerowych, które do Częstochowy wyruszyły m.in. z Damasławku, Gniezna, Białegostoku, Popowa Kościelnego, Elbląga, Golubia-Dobrzynia, Kalisza, Warszawy, Włocławka czy Łodzi. Na 13 sierpnia swoje przybycie zapowiedziała również pielgrzymka biegowa z Radomia.

– Pielgrzymki piesze korzystają z wybranych, wyznaczonych przez miasto dróg, które zabezpieczy policja oraz miejskie służby. Częstochowę, jak co roku odwiedzą oczywiście również pielgrzymi przyjeżdżający autokarami, koleją i prywatnymi samochodami, których statystyka dotycząca pieszych grup nie obejmuje. Tu dane posiada klasztor jasnogórski – wymóg zgłaszania pielgrzymki do Urzędu Miasta dotyczy tylko pielgrzymek, którym trzeba zapewnić bezpieczne przejście przez miasto z wykorzystaniem dróg publicznych. Oprócz tego służby miejskie zabezpieczają też planowo wszystkie duże zgromadzenia pielgrzymów pod szczytem jasnogórskim, wymagające medycznego i komunalnego wsparcia. – informuje UM Częstochowy.

Fot. redakcja

  • opr. mz
Najnowsze artykuły