Popularne leki na przeziębienie wycofane!

15.02.2019

Popularne leki na przeziębienie wycofane!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie popularnych leków na przeziębienie dla dzieci i dorosłych. Powód? Zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wszystkie tabletki i syropy zawierały substancję czynną fenspiryd. Niewykluczone, że w najbliższym czasie będą decyzje o wstrzymaniu w obrocie kolejnych tego typu medykamentów.

Jak do tej pory Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót 6 preparatów przeciwzapalnych, stosowanych przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Konkretne chodzi o:

Eurespal 80 mg – wszystkie serie
Elofen 2 mg/ml – wszystkie serie
Eurefin 2 mg/ml – wszystkie serie
Fenspogal 2 mg/ml – wszystkie serie
Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml – wszystkie serie
Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml – wszystkie serie
Pulneo 25 mg/ml – wszystkie serie
Pulneo 2 mg/ml – wszystkie serie
Pulneo o smaku coli 2 mg/ml – wszystkie serie

Decyzja o wstrzymaniu obrotu produktami została podjęta po analizie danych z przeprowadzonych badań nieklinicznych, na podstawie których podmiot odpowiedzialny uznał, że w zakresie zarejestrowanych wskazań stosunek korzyści do ryzyka dla substancji czynnej fenspiryd nie jest korzystny. Działa ona rozkurczająco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie. Zdaniem części farmaceutów fenspiryd jedynie maskuje objawy, zamiast leczyć. Z tego też powodu powinien być przepisywany przy zapaleniu oskrzeli, wyłącznie po konsultacji lekarskiej.
Jednocześnie francuska Agencja ds. Leków dodatkowo wystąpiła o wszczęcie unijnych procedur, w celu dokonanie ponownej analizy korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających substancję czynną fenspiryd. – Po przeprowadzeniu procedury, zostanie podjęta decyzja, czy pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd powinny zostać utrzymane, zmienione, zawieszone lub wycofane – informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Osoby zażywające leki z listy wycofanych, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, by zdecydować o kolejnych krokach.

  • Katarzyna Gwara
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły