Potężna awaria w PKP. Wiele kursów opóźnionych, część odwołanych

17.03.2022

Potężna awaria w PKP. Wiele kursów opóźnionych, część odwołanych

Podróżujący pociągami mogą mieć spory problem. Z powodu usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego trzeba spodziewać się opóźnień pociągów zarówno dalekobieżnych, jak i regionalnych. Wiele kursów jest też odwołanych.

Do awarii doszło w czwartek, 17 marca, około godziny 4.00. – Stan  wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W efekcie występują więc opóźnienia w kursowaniu pociągów wynoszące nawet ponad kilkadziesiąt minut.  Wiele kursów może być też odwołanych. Wśród nich te z Częstochowy do Gliwic. W ich miejsce wprowadzana jest zastępcza komunikacja autobusowa. W niektórych przypadkach pociągi jeżdżą zmienioną trasą. – Działa specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników, aby na bieżąco organizować ruch pociągów. Na stacjach i przystankach podawane są komunikaty o bieżącej sytuacji – wyjaśnia Mirosław Siemieniec.

Lokalne centrum sterowania (LCS) to miejsce, z którego pracownicy prowadzą ruch pociągów za pomocą systemów komputerowych na stacjach i linii o długości od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.

  • kg
Najnowsze artykuły