Powiatowy festiwal żniwny

03.08.2019

Powiatowy festiwal żniwny

Sentymentalną podróż w przeszłość mogliśmy odbyć podczas „Powiatowego Festiwalu Żniwnego”, który odbył się w Lubojnie-Gaj (gmina Mykanów). Uczestnicy dowiedzieli się, jak kiedyś było koszone zboże – od sierpa, przez kosę, po kosiarki, snopowiązałki z lat 60. i 70. ubiegłego wieku aż po kombajny. Każdy mógł również spróbować swoich sił w pracach polowych.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia jest Krzysztof Nabiałczyk, lokalny społecznik i rolnik. W inicjatywę aktywnie włączyło się również Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Każdy mógł się włączyć w zorganizowane na miejscu prace polowe – było więc między innymi klepanie kosy, koszenie pszenicy kosami ręcznymi, koszenie kosiarką konną – traktorem, koszenie kosiarką „Garściówką”, stawianie snopków, zgrabianie grabiami „wielkimi”, zwózka snopków, młocka cepami, czy prasowanie słomy. Poza tym można było zobaczyć maszynę „Sztyftówka” (omłoty) z ciągnikiem C-325, a także maszynę do młocki, czyszczenia ziarna oraz popularne kombajny – Bizony i Classy. Chętni mogli przejechać się wozem drabiniastym, czy posilić przygotowaną dla wszystkich darmową grochówką. – Bycie rolnikiem to ciężki kawałek chleba, dynamika naszych czasów nie ominęła również tej grupy zawodowej. Dziś niezbędna jest nie tylko wiedza w samym zakresie produkcji rolnej, ale też dobra znajomość obowiązujących przepisów, czy to w zakresie fiskalnym, czy ubezpieczeniowym – mówi Krzysztof Smela, starosta częstochowski. – Wyścig z czasem, uzależnienie od pogody, rynkowe zawirowania cen to wszystko każdego dnia dotyczy polskiego rolnika. To właśnie ten trud w połączeniu ze strategicznym znaczeniem dla gospodarki, czyni tę pracę tak szlachetną. Powiatowy Festiwal Żniwny jest inicjatywą nie tylko integrującą mieszkańców, ale też pozwalającą na zobrazowanie tej pracy. To także ważne zadanie marketingowe skierowane do młodych – musimy zatrzymać ich na wsi i nauczyć miłości do ziemi. Polski rolnik potrzebuje zaplecza pokoleniowego. Dożynki to czas radości, w ich trakcie nie dostrzeżemy tego trudu pracy, który widać podczas Festiwalu będącego miejscem, gdzie żniwa każdy może zobaczyć, od kuchni – zaznaczał.

Uczestnicy imprezy mogli wziąć udział nie tylko w pokazach żniwnych, ale również obejrzeć występy Koła Gospodyń Wiejskich „Zdrowianki” ze Zdrowej, zespołu muzycznego „Ex-Ever” oraz przyglądać się zmaganiom uczestników konkursu akordeonowego, którego zwycięzcą został Walenty Mazur z Olsztyna. Drugie miejsce zajął Edward Skrzypczyk z Białej (pow. kłobucki), a trzecie Tomasz Kukuła z Konopisk.

Festiwal nie odbyłby się, gdyby nie gościnność i ogromne zaangażowanie lokalnego społecznika i rolnika Krysztofa Nabiałczyka, który nie tylko użyczył własnego pola, ale zorganizował i zabezpieczył logistycznie pokazy żniwne.

  • Katarzyna Gwara
  • zdj. Starostwo Powiatowe w Częstochowie
Najnowsze artykuły