Powstał specjalny kalkulator pozwalający sprawdzić, jak się przejdzie zachorowanie

04.02.2022

Powstał specjalny kalkulator pozwalający sprawdzić, jak się przejdzie zachorowanie

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opracowali specjalny kalkulator pozwalający osobom niezaszczepionym i ozdrowieńcom sprawdzić, jak prawdopodobnie przejdzie się zachorowanie na COVID-19.

Zagrożenie ciężkim przebiegiem COVID-19 rośnie wraz z wiekiem, masą ciała, jest wyższe u mężczyzn i może być wyższe w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu innych chorób współistniejących.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na podstawie danych medycznych zebranych od ponad tysiąca polskich pacjentów, opracowali proste narzędzie, które każdemu pozwoli porównać poziom swojego zagrożenia ciężką postacią COVID-19 z sytuacją 20-letniej kobiety i 20-letniego mężczyzny z prawidłową masą ciała.

Wyliczenia w opracowanym kalkulatorze są oparte na analizie wieku, płci, masy ciała i wzrostu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wyniki prezentowane przez kalkulator służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej, ani nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji klinicznych. System nie zapisuje wprowadzanych danych.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że kluczowe dla uchronienia się przed ciężkim przebiegiem zakażenia są przede wszystkim szczepienia, bo to one “zmniejszają ryzyko ciężkiego zachorowania na COVID-19”. Ważne jest także przestrzeganie zasad DDM, czyli dystansu, dezynfekcji i noszenia maseczek.

Kalkulator dostępny jest na stronie: pacjent.gov.pl/aktualnosc/sprawdz-jak-mozesz-przechodzic-covid-19.

Kalkulator powstał na podstawie oceny klinicznej 1133 pacjentów z COVID-19 z kilkunastu ośrodków klinicznych w Polsce. Uczestnicy brali udział w badaniu prowadzonym przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (lider badania), Imagene.me SA (partner technologiczny) i Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Badanie sfinansowała Agencja Badań Medycznych.

  • kg
Najnowsze artykuły