Pożar w Blachowni. W akcji brało udział 6 zastępów ratowniczo-gaśniczych i śmigłowiec

19.05.2022

Pożar w Blachowni. W akcji brało udział 6 zastępów ratowniczo-gaśniczych i śmigłowiec

W czwartek 19 maja 6 zastępów ratowniczo-gaśniczych brało udział w gaszeniu pożaru lasu w Blachowni. W akcji uczestniczył także śmigłowiec gaśniczy. Ok. 2 hektary poszycia leśnego, znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Herby, uległo spaleniu – poinformował mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik, rzecznik PSP Częstochowa.

Pożar zaczął się rozprzestrzeniać ok. godz. 11:00 na terenie Nadleśnictwa Herby. Do akcji wezwanych zostało 6 zastępów ratowniczo-gaśniczych oraz śmigłowiec gaśniczy, który wykonał 15 zrzutów. Po godzinie 12:00 sytuacja została opanowana. Państwowa Straż Pożarna apeluje do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad, aby uniknąć zagrożenia pożarowego.

– W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest: rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego – być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach: 0 – brak zagrożenia, I – zagrożenie małe, II – zagrożenie duże; bądź ostrożny, III – zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych. Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu – czytamy w specjalnym komunikacie.

 

  • pn
Najnowsze artykuły