Prawie zabił kuriera, uderzając go w głowę kamieniem. Teraz stanie przed sądem

14.05.2024

Prawie zabił kuriera, uderzając go w głowę kamieniem. Teraz stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił akt oskarżenia przeciwko 19-letniemu Mariuszowi P., który w sierpniu ubiegłego roku napadł na kuriera w miejscowości Ostrów. Agresor dwukrotnie uderzył poszkodowanego dużym kamieniem w głowę.

W toku śledztwa ustalono, że wówczas 18-letni mieszkaniec Bytomia Mariusz P. zawarł szereg umów pożyczek, których nie był w stanie spłacić z uwagi na brak dochodów. Wtedy wpadł na pomysł zamówienia na fikcyjne dane drogiego sprzętu elektronicznego, za który nie miał zamiaru zapłacić. Zamawiając sprzęt za pobraniem opłaty przy odbiorze paczki, Mariusz P. posługiwał się maskowanym numerem IP, nieprawidłowym numerem telefonu oraz wskazywał jako miejsce odbioru ustronne miejsce.

– 29 sierpnia 2023 roku 61-letni pracownik firmy kurierskiej udał się do miejscowości Ostrów, celem dostarczenia przesyłki zawierającej sprzęt elektroniczny o wartości około 13.000 zł. Towar ten został uprzednio zamówiony przez Mariusza P. w jednym ze sklepów internetowych. Gdy kurier przybył pod wskazany adres podszedł do niego oskarżony i dwukrotnie uderzył go dużym kamieniem w głowę, powodując utratę przytomności. Wtedy sprawca zabrał przesyłkę i oddalił się z miejsca zdarzenia. Skradzione rzeczy sprzedał w lombardach na terenie Wrocławia – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Pokrzywdzony na skutek uderzenia kamieniem odniósł poważne obrażenia czaszkowo-mózgowe, które realnie zagrażały jego życiu. Mężczyzna został wypisany ze szpitala dopiero w bieżącym roku, jednakże jego stan zdrowia w dalszym ciągu nie pozwala na przesłuchanie go w charakterze świadka.

– 5 września 2023 roku firma kurierka poinformowała Policję, że w tym dniu w Myszkowie ma zostać doręczona przesyłka ze sprzętem elektronicznym o wartości około 15.000 zł. W związku ze zgłoszeniem pod wskazany adres udał się kurier wraz z policjantami, których zadaniem było zapewnienie mu bezpieczeństwa. Na miejscu przebywał już Mariusz P., który zatrzymał samochód firmy kurierskiej i oświadczył, że oczekuje na przesyłkę. Wtedy sprawca został zatrzymany przez policjantów. W jego plecaku funkcjonariusze ujawnili metalowy młotek, nóż motylkowy, gumowe rękawiczki, kominiarkę i opaski zaciskowe – wyjaśnia prokurator Ozimek.

W śledztwie prokurator przedstawił Mariuszowi P. zarzuty usiłowania zabójstwa kuriera w związku z rozbojem na jego osobie oraz usiłowania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony przyznał się do rozboju, którego dopuścił się 29 sierpnia 2023 roku i usiłowania rozboju w dniu 5 września 2023 roku. Mariusz P. nie przyznał się natomiast do usiłowania zbrodni zabójstwa.

Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec oskarżonego tymczasowe aresztowanie.

Mariusz P. nie był w przeszłości karany.

Zarzucane oskarżonemu przestępstwo usiłowania zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 12 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności.

 

  • pn
Najnowsze artykuły