Prawo jazdy od razu po zdanym egzaminie

15.05.2022

Prawo jazdy od razu po zdanym egzaminie

Osoby, które z pozytywnym efektem ukończą egzamin na prawo jazdy, będą mogły natychmiast wsiąść za kierownicę. Dokument uprawniający ma być bowiem dostępny dla nich w ciągu zaledwie 0,3 sekundy. Tak przynajmniej chcieliby rządzący.

Minister Janusz Cieszyński przedstawił plany rozwoju e-usług na nadchodzący rok. Zapowiedział nową wersję publicznej aplikacji mobilnej- mObywatel 2.0, która już teraz nazywana jest cyfrową rewolucją. – Chcę podkreślić, że mObywatel 2.0 jest to filozofia, strategia rozwoju e-usług, z których Polacy bardzo chętnie korzystają. Będzie to aplikacja, która pozwoli załatwiać sprawy urzędowe od początku do końca za pomocą smartfona. Wraz z jej wprowadzeniem wejdą w życie przepisy, które zagwarantują, że mObywatel będzie respektowany przez wszystkie instytucje państwowe – wskazał Janusz Cieszyński Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji w KPRM.

Planowana aplikacja mObywatel 2.0 to przede wszystkim duże ułatwienie dla obywateli, którzy za pomocą e-usług nie będą musieli chodzić do urzędów lecz za pomocą smartfona w szybki i wygodny sposób, będą mogli korzystać z jeszcze większej gamy e-usług.

Nowa odsłona aplikacji ma pozwolić na mobilne płatności, a także pełnomocnictwo, np. do odebrania dziecka z przedszkola lub listu na poczcie. Zmiany obejmą też przyszłych kierowców. mObywatel 2.0 ma bowiem sprawić, że czas oczekiwania na prawo jazdy po zdanym egzaminie ma zająć… 0,3 sekundy. Zanim dokument zostanie odebrany z urzędu, pojawi się on w cyfrowym portfelu.

Zdaniem rządzących digitalizacja to nieunikniony proces, który w wielu przypadkach ułatwia codzienne funkcjonowanie. Więcej informacji na temat mobilnej aplikacji mObywatel można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mobywatel

 

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji można m.in. zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i rozliczyć PIT, realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL, potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy, sprawdzać punkty karne czy dane samochodu, korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej. 

  • kg
Najnowsze artykuły