Prezydent Andrzej Duda podpisał “ustawę Kamilka z Częstochowy”

07.08.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał “ustawę Kamilka z Częstochowy”

W piątek, 4 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy. Nowe przepisy zwiększą prawną ochronę dzieci przed przemocą.

– Historyczne zmiany na rzecz ochrony najmłodszych wchodzą w życie. Prace nad wdrożeniem rozwiązań już zostały rozpoczęte w Ministerstwie Sprawiedliwości – podkreślił wiceminister Marcin Romanowski, który był odpowiedzialny za przygotowanie nowelizacji.

Ustawa lex Kamilek została przygotowana po tragicznej śmierci 8-letniego chłopca z Częstochowy, który był maltretowany przez swojego ojczyma. Mężczyzna znęcał się nad dzieckiem, bijąc je, polewając wrzątkiem i sadzając na gorącym piecu. Kamilek zmarł 8 maja w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka, po 35 dniach walki o życie. Śmierć chłopca poruszyła nie tylko lokalną społeczność – o sprawie było głośno w całej Polsce. Ustawa nazywana jego imieniem przewiduje m.in. analizę poważnych i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci, wprowadzenie standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi, wprowadzenie krajowych strategii przeciwko przemocy wobec dzieci oraz przestępstwom seksualnym wobec dzieci. Poprawki zaproponowane przez Senat dotyczą m.in. rozszerzenia przepisów zobowiązujących sędziów do szkoleń w sprawach dzieci m.in. przez określenie minimalnego czasu takich szkoleń, a także uszczelnienia systemu kontroli nad instytucjami zobowiązanymi do wdrożenia standardów ochrony osób małoletnich.

– We wrześniu ruszy przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i UNICEF ogólnopolska kampania informacyjna na rzecz zwalczania przemocy wobec dzieci. W jej ramach publikowane będą materiały informacyjne i spoty. Przewidziano także debaty ekspertów i konferencję. Działania te mają podnieść świadomość na temat różnych form przemocy stosowanych wobec najmłodszych – poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

  • pn
Najnowsze artykuły