Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk chce dalej walczyć o lepsze miejsca pracy

19.03.2024

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk chce dalej walczyć o lepsze miejsca pracy

Podczas konferencji prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przedstawił założenia jednego z filarów jego programu wyborczego, który dotyczy rynku pracy. „Lepsza praca” to odpowiedź na wyzwania stojące dziś przed naszym miastem, dotyczące pracowników i przedsiębiorców.

– Dekada solidnej pracy samorządu, by częstochowianki i częstochowianie cieszyli się ze swojej lepszej pracy, czyli takiej z wysokim wynagrodzeniem, z perspektywą stabilności i rozwoju zawodowego procentuje dzisiaj w osiągnięciach na specjalnych strefach ekonomicznych dzięki nowym inwestorom dającym miejsca pracy a także dzięki szeregu programów zapoczątkowanych przez prezydenta Matyjaszczyka dzięki którym współpraca na linii biznes- samorząd – nauka jest realnym działaniem – stwierdził Łukasz Kot, szef Nowej Lewicy w Częstochowie.

Krzysztof Matyjaszczyk: – Był czas kiedy walczyliśmy po prostu o miejsca pracy dla Częstochowian. Teraz robimy wszystko aby te miejsca były jak najlepsze, jak najlepiej płatne. Ale nadchodzi czas kiedy kierując się doświadczeniem, wiedząc jakie mamy możliwości i jak duży potencjał trzeba zagwarantować naszym mieszkankom i mieszkańcom Nowoczesne miejsca pracy, wykorzystujące nowe technologie, spełniające ich ambicje pozwalające na rozwój osobisty i dumę z firmy w której pracują oraz Częstochowy jako ośrodka nowoczesnych, dobrze płatnych, ambitnych, rozwojowych miejsc pracy.

W nadchodzącej kadencji prezydent Matyjaszczyk ma zamiar kontynuować i rozwijać dotychczasowe osiągnięcia dzięki nowym inwestycjom w specjalnej strefie ekonomicznej, dalszemu poszerzaniu współpracy na linii samorząd-nauka-biznes oraz edukacji zawodowej i branżowej.

Wdrażany przez częstochowski samorząd od wielu lat program „Teraz Lepsza Praca” już przyniósł konkretne efekty, zwłaszcza na terenie zlokalizowanych w naszym mieście Specjalnych Stref Ekonomicznych.

– Tereny inwestycyjne objęte statusem strefy ustanowiono w 2014. Tym samym umożliwiono w końcu małym przedsiębiorstwom rodzimym uzyskanie pomocy publicznej i rozwój w ramach specjalnych stref ekonomicznych i jeszcze w tym samym roku odbyły się pierwsze przetargi! W sumie do dziś w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na terenie miasta odbyły się 43 przetargi i rokowania, a minimalna wartość nakładów inwestycyjnych to prawie 2 miliardy złotych. Utrzymano ponad 7 tys. miejsc pracy i zadeklarowano utworzenie ponad tysiąca dwustu nowych, co oczywiście też jest deklarowaną wartością minimalną, bo szacuje się, że obecne zatrudnienie jest co najmniej dwa i pół razy większe – powiedziała Anna Tymoshenko, szefowa Centrum Obsługi Inwestora w częstochowskim magistracie.

Konferencja prasowa odbyła się na terenie częstochowskiej firmy „Automex”, której właściciele, Stanisław Ociepa i Piotr Ociepa, podkreślali dobrą współpracę ich przedsiębiorstwa z władzami samorządowymi. – Nasze wyzwania na kolejne lata to nowe technologie, automatyzacja produkcji, aby naszemu personelowi lżej się pracowało. Szukamy też specjalistów. Jesteśmy częstochowską firmą, nigdzie się nie wybieramy, chcemy się tutaj rozwijać i zatrudniać nowych pracowników – powiedział Piotr Ociepa.

W ostatnich latach częstochowski samorząd wprowadził wiele innych rozwiązań, które poprawiły sytuację na rynku pracy.

FAIR PLAY

Na rynku pracy, tak jak w życiu, powinny obowiązywać zasady fair play, dlatego w Częstochowie są wyróżniani przedsiębiorcy, którzy takie zasady stosują w swojej codziennej pracy. Praca jest ważnym elementem naszego życia i powinna przede wszystkim dawać bezpieczeństwo i satysfakcję. Pracodawca Fair Play to taki, który uczciwie wynagradza swoich pracowników za dobrze wykonaną pracę, ale przede wszystkim motywuje ich do ciągłego rozwoju, stąd takie projekty jak:

– CERTYFIKAT FAIR PLAY

– RZECZNIK PRAW PRACOWNIKÓW

PODNOSZENIE KWALIFIKACJI

Częstochowa słynie z wykwalifikowanych kadr umiejących szybko reagować na zmiany w przemyśle i biznesie. Rozwój jako chęć ciągłego doskonalenia się jest najlepszą motywacją do stawania się lepszym uczniem, studentem, pracownikiem, szefem. Miasto, dedykowanymi projektami, stara się wspomagać ten proces poprzez:

– AKTYWIZACJĘ RODZICÓW NA RYNKU PRACY

– ZAWODOWĄ CZĘSTOCHOWĘ 25 milionów złotych

– AKADEMICKĄ CZĘSTOCHOWĘ prawie 1 700 000 złotych

LEPSZE MIEJSCA PRACY

W Częstochowie udaje się stale podnosić liczbę nowych miejsc pracy. Dbamy o to, by były to miejsca nie tylko dobrze płatne, ale i bezpieczne, by ilość przechodziła w jakość. Dlatego powstało Centrum Lepszych Miejsc Pracy, dzięki któremu bez wychodzenia z domu pracownik może znaleźć pracę, a firmy fachowców – sprawdzając np. portal praca.czestochowa.pl. O szczegółach oferty można dowiedzieć się także na miejscu przy ul. Waszyngtona 5. Program dedykowany jest osobom wchodzącym na rynek pracy, tym już aktywnym zawodowo oraz przedsiębiorcom. Motywując do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników chcemy wpływać na wysokość wynagrodzeń oferowanych w częstochowskich firmach.

WSPÓŁPRACA

Chcemy, by częstochowianki i częstochowianie mogli się rozwijać zawodowo, powiększać swoją wiedzę i kompetencje, kreować rynek pracownika i mieć pewność, że samorząd stoi po ich stronie. Zadowolony, bezpieczny pracownik to mieszkaniec, który wiąże z miastem przyszłość swoją i swoich dzieci, zwłaszcza, że w tym zakresie Częstochowa ma wiele do zaoferowania m.in.:

– SZKOŁY ŚREDNIE PROFILOWANE W KONSULTACJI Z BIZNESEM

– ROZWOJOWE KIERUNKI KSZTAŁCENIA NA CZĘSTOCHOWSKICH UCZELNIACH

– ŁATWIEJSZY DOSTĘP DO KADRY MEDYCZNEJ dzięki programom stypendialnym, na które wydano już ponad 275 tysięcy zł.

– Nasze działania motywują do zmiany oblicza rynku pracy, by w coraz większym stopniu stawał się rynkiem pracownika i pracodawcy wrażliwego społecznie, który jest świadomy, że człowiek to jego największy kapitał. Program „Teraz Lepsza Praca” powstał, by wyjść naprzeciw potrzebom częstochowianek i częstochowian, którzy oczekują miasta przyjaznego, zielonego, gdzie oprócz pracy jest miejsce na wypoczynek – podsumował prezydent Matyjaszczyk.

 

fot. Nadia Klabisz

  • mat. pras.
Najnowsze artykuły