Prezydent powołał Magdalenę Rzeczkowską na ministra finansów

26.04.2022

Prezydent powołał Magdalenę Rzeczkowską na ministra finansów

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek Magdalenę Rzeczkowską – dotychczasową szefową Krajowej Administracji Skarbowej – na ministra finansów. Wcześniej tego dnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o złożeniu wniosku do prezydenta w tej sprawie.

Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję ministra finansów sprawował szef rządu.

Nowa minister finansów, Magdalena Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł.

Rzeczkowska brała udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego; przez ponad 20 lat pracy zawodowej inicjowała lub koordynowała wprowadzenie szeregu rozwiązań prawnych i organizacyjnych wspierających działalność przedsiębiorców zaangażowanych w import i eksport towarów do krajów trzecich; była także odpowiedzialna za przebieg procesu elektronizacji obsługi procesów celnych; w ostatnim czasie przeprowadziła reformę w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych.(PAP)

  • Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/sdd/ mok/
Najnowsze artykuły