Prezydent: rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną

13.02.2023

Prezydent: rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną

Rozpoczynamy ofensywę dyplomatyczną – oświadczył prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że jeszcze przed wizytą w Polsce prezydenta USA Joe Bidena, spotka się m.in. z sekretarzem generalnym NATO, premierem Wielkiej Brytanii, kanclerzem Niemiec, prezydentem Francji oraz prezydentami Litwy i Słowacji

Prezydent przedstawił w poniedziałek swoje plany dyplomatyczne na najbliższy tydzień, jeszcze przed wizytą prezydenta USA w Polsce, zaplanowaną na 20-22 lutego. Stwierdził, że czas przed wizytą Bidena to bardzo dobry moment, by “podjąć swoistą ofensywę dyplomatyczną”.

 

“Niezależnie od przyjazdu prezydenta Bidena, zaprojektowaliśmy cały szereg działań (…) i rzeczywiście ruszamy z tą ofensywą dyplomatyczną dosłownie w najbliższych dniach” – powiedział Duda.

 

Zapowiedział, że we wtorek będzie formie wideokonferencji będzie rozmawiał z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, w czwartek w Brukseli spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a następnie uda się do Wielkiej Brytanii, by spotkać się z królem Karolem III i premierem Rishim Sunakiem.

 

“Następnie udam się do Monachium, gdzie odbędzie się spotkanie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholz i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z nowo wybranym prezydentem Czech (Petrem Pavlem – PAP) oraz premierem Norwegii (Jonasem Gahrem Stoerem – PAP)” – poinformował prezydent.

 

Zapowiedział, że kluczowym tematem spotkania z sekretarzem generalnym NATO będą kwestie związane z zaplanowanym na lipiec szczytem Sojuszu w Wilnie, a także ze spotkaniem liderów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, które odbędzie się w Warszawie w czasie wizyty prezydenta Bidena.

 

Prezydenta przypomniał, że obecnie funkcję gospodarza B9 pełni Słowacja, a Litwa będzie gospodarzem nadchodzącego szczytu NATO – stąd też, jak mówił, zaplanowana na wtorek rozmowa z przywódcami tych państw.(PAP)

 

 

mml/ ero/ mok/

Fot. PAP/Leszek Szymański

  • Mikołaj Małecki
  • Edyta Roś
Najnowsze artykuły