Proces pijanego kierowcy rozpocznie się z opóźnieniem

04.02.2022

Proces pijanego kierowcy rozpocznie się z opóźnieniem

23 lutego ma się rozpocząć proces 24-letniego zawodowego kierowcy, który w lipcu 2021 roku śmiertelnie potrącił 16-letnią rowerzystkę w Kruszynie. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Miał 1,7 promila alkoholu.

Do tragedii doszło 4 lipca 2021 roku około godz. 21.30 na ulicy Denhoffa w Kruszynie, Jezdnią jechały obok siebie dwie nastoletnie rowerzystki. W w tylne koło roweru, który znajdował się bliżej środka jezdni, uderzyła osobowa skoda, kierowana przez Andrzeja R.

W wyniku uderzenia 16-letnia rowerzystka upadła na pokrywę silnika i szybę, a następnie została odrzucona na lewą stronę drogi na odległość 40 metrów. Kierujący Skodą Andrzej R. uciekł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy pokrzywdzonej. Po przejechaniu 850 metrów sprawca utracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.

Na skutek zderzenia rowerzystka doznała poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, w wyniku których zmarła w szpitalu następnego dnia. W chwili wypadku Andrzej R. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono 1,7 promila alkoholu.

Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niezachowanie bezpiecznego odstępu od rowerów podczas wyprzedzania przez kierującego samochodem marki skoda. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że Andrzej R. przekroczył dopuszczalną prędkość wynoszącą 50 km/h, gdyż poruszał się z prędkością około 87 km/h.

Prokurator przedstawił Andrzejowi R. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej R. częściowo przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Andrzej R., który z zawodu jest kierowcą, nie był w przeszłości karany.

Pierwotnie proces mężczyzny miał się rozpocząć 2 lutego 2022 roku, ale rozprawę przełożono z powodu choroby sędziego. Nowy termin to 23 lutego 2022 roku. Sprawcy śmiertelnego wypadku grozi 12 lat więzienia.

  • TS
Najnowsze artykuły