Proces pirata z Rędzin rozpocznie się dopiero w marcu

25.01.2022

Proces pirata z Rędzin rozpocznie się dopiero w marcu

We wtorek w częstochowskim sądzie miał się rozpocząć proces Rafała K., kierowcy, który w czerwcu 2021 roku wyprzedzał z ogromną prędkością przed przejściem dla pieszych kilka pojazdów i o mało nie potrącił chłopca, który wjechał na pasy na hulajnodze. Proces przełożono na 15 marca, bo zachorował obrońca Rafała K. Oskarżony w przeszłości spowodował wypadek śmiertelny i uciekł z miejsca zdarzenia.

W październiku 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu Rafałowi K. O sprawie zrobiło się głośno za sprawą Urzędu Gminy w Rędzinach, który opublikował nagranie z gminnego monitoringu, który zarejestrował całe zdarzenie. Nagranie mroziło krew w żyłach.

Podczas dochodzenia ustalono, że 6 czerwca 2021 roku w Rędzinach koło Częstochowy, kierujący samochodem osobowym marki VW Rafał K. wyprzedzał cztery pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych. – W ten sposób stworzył realne zagrożenie potrącenia przechodzących przez przejście czterech osób, w tym dwóch dzieci w wieku 7 i 3 lat. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę monitoringu, należącego do Urzędu Gminy w Rędzinach – mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

To nie pierwsze takie przestępstwo drogowe dokonane przez oskarżonego. W 2011 roku Rafał K. był skazany na karę 7 lat i 6 miesięcy za spowodowanie w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia. W wyroku tym sąd orzekł także wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W postępowaniu przedstawiono Rafałowi K. zarzut narażenia pieszych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz zarzut naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Przesłuchany przez prokuratora Rafał K. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.

– Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie, które w trakcie dochodzenia zostało przez sąd zamienione na środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i nakazu powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych – mówi Tomasz Ozimek.

Rafał K. był również w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

25 stycznia przed sądem w Częstochowie miał się rozpocząć proces Rafała K., ale pierwsza rozprawa została przeniesiona na 15 marca z powodu choroby oskarżonego.

Przestępstwo narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat, a przestępstwo naruszenia sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  • TS
Najnowsze artykuły