Prokuratura apeluje do świadków zbrodni wojennych

15.03.2022

Prokuratura apeluje do świadków zbrodni wojennych

W związku ze śledztwem w sprawie militarnej agresji Rosji na Ukrainę Prokuratura Krajowa apeluje do świadków zbrodni popełnionych podczas zamachu do stawienia się przed polskimi organami ścigania w celu złożenia zeznań.

Informacje można przekazywać na całodobową infolinię policji w języku ukraińskim: +48 664 974 934. Operatorzy przedstawią ofiarom szczegółowe instrukcje, w jaki sposób mogą składać zeznania, a także jak przekazywać dowody popełnionych przestępstw.

Prokuratura gwarantuje, że jeśli materiał dowodowy będzie przechowywany na nośnikach cyfrowych, zostanie on skopiowany, a sprzęt elektroniczny (np. smartfony) zostanie niezwłocznie zwrócony osobie składającej zeznania.

Jeżeli świadek nie może stawić się osobiście, prokurator, policja lub funkcjonariusze śledczy przesłuchają go w dogodnym miejscu.

Toczące się śledztwo ma na celu ułatwienie przyszłego ścigania konkretnych sprawców przestępstw na Ukrainie. Postępowanie ma charakter pomocniczy w stosunku do głównego postępowania międzynarodowego prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

  • kg
Najnowsze artykuły