Prokuratura chce pół roku więzienia w zawieszeniu za zniszczenie figury Chrystusa

08.04.2022

Prokuratura chce pół roku więzienia w zawieszeniu za zniszczenie figury Chrystusa

Prokuratura zażądała kary pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata dla 17-letniego Adama K., który był oskarżony o zniszczenie figury Chrystusa na Krzyżu w Pińczycach w powiecie myszkowskim. Obrońca i oskarżony proszą o uniewinnienie. Wyrok zapadnie 15 kwietnia w myszkowskim sądzie.

Do zdarzenia doszło 21 lipca 2021 roku. Policjanci z Komisariatu w Koziegłowach otrzymali zgłoszenie dotyczące zniszczenia figury Chrystusa na Krzyżu w miejscowości Pińczyce. W wyniku oględzin policjanci stwierdzili, że nieustalony sprawca odkręcił figurę od metalowego krzyża i rozbił ją, a następnie odłamki wyrzucił na pobliskie pola. Ponadto ustalono, że zniszczona figura należy do parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Pińczycach, a wartość spowodowanych strat wynosi 1000 zł.

– Na skutek podjętych czynności śledczych uzyskano informację, że sprawcą przestępstwa może być 17-letni mieszkaniec Pińczyc Adam K. W związku z tym przeprowadzono przeszukanie jego pomieszczeń mieszkalnych, w trakcie którego znaleziono gipsową głowę figury Chrystusa – mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Adamowi K. przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej, polegające na jego zniszczeniu. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Adam K. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i wyjaśnił, że zniszczenia figury dokonał w połowie lipca b.r., wracając z imprezy w towarzystwie kuzyna. Oświadczył ponadto, że uszkodzenie figury nie było spowodowane nienawiścią do religii, lecz stanem upojenia alkoholowego.

Adam K. jest uczniem jednej ze szkół w Zawierciu. Nie był w przeszłości karany. Oskarżony wraz z ojcem odwiedzali księdza proboszcza, deklarując chęć naprawienia szkód.

Podczas ostatniej rozprawy, prokuratura zażądała dla oskarżonego kary pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Obrońca i oskarżony wnosili o uniewinnienie. Wyrok zostanie wydany 15 kwietnia 2022 roku.

Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat. Przestępstwo zniszczenia mienia jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  • BM
  • fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Najnowsze artykuły