Przy częstochowskich podstawówkach będzie bardziej zielono

03.04.2024

Przy częstochowskich podstawówkach będzie bardziej zielono

W ramach programu „CzęstoZielona” przy czterech szkołach podstawowych powstaną specjalne aneksy, które zapewnią więcej zieleni. Centrum Usług Komunalnych podpisało już umowę na realizację inwestycji z wykonawcą.

Ta inwestycja nie tylko zmieni krajobraz przestrzeni szkolnej, ale również wniesie szereg korzyści zarówno dla uczniów, jak i dla społeczności lokalnej. Zieleń wokół szkół odgrywa istotną rolę – nie tylko jako estetyczny element otoczenia, ale także jako kluczowy czynnik wpływający na zdrowie i dobre samopoczucie uczniów oraz całej społeczności szkolnej. Badania naukowe wykazują, że kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na koncentrację, redukcję stresu oraz poprawę samopoczucia. Dlatego też, tworzenie zielonych przestrzeni wokół szkół staje się coraz bardziej istotne w kontekście wspierania rozwoju dzieci i młodzieży.

W Częstochowie rozstrzygnięto już postępowanie przetargowe na elementy małej architektury i nasadzenia przy placówkach oświatowych oraz na terenie parku miejskiego w Częstochowie. W czterech następujących lokalizacjach powstaną zielone patia: Szkoła Podstawowa nr 48 przy ulicy Schillera, Szkoła Podstawowa nr 21 przy ulicy Sabinowskiej, Szkoła Podstawowa nr 36 przy ulicy Kasztanowej Szkoła Podstawowa nr 39 przy ulicy Kopernika. Zakres prac obejmuje m.in. dostawę i montaż ławek, koszy, tablic informacyjnych, przygotowanie gruntu pod nasadzenia, ściółkowanie nasadzeń korą i sadzenie roślin. Wykonawcą prac jest firma „TEL-BRUK” Radosław Telenga, która na realizację zadania ma 2 miesiące. Koszt wykonania zielonych przestrzeni to ponad 360 tys. zł.

WIZUALIZACJE:

źródło: UM Częstochowy

  • pn
Najnowsze artykuły