Przy ul. Łódzkiej rośnie barszcz Sosnowskiego. Zachowajcie ostrożność!

20.06.2022

Przy ul. Łódzkiej rośnie barszcz Sosnowskiego. Zachowajcie ostrożność!

Na terenach zielonych znajdujących się przy ulicy Łódzkiej wyrósł barszcz Sosnowskiego. Na tę śmiertelnie niebezpieczną roślinę podczas rutynowego patrolu natrafili strażnicy miejscy. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS, do którego należą działki, zajął się już jej likwidacją.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 70. jako roślina pastewna. Z czasem okazał się jednym z najgroźniejszych chwastów. Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez roślinę olejki eteryczne, które w kontakcie ze skórą powodują poważne, bardzo bolesne oparzenia. To za sprawą furanokumaryny, toksycznej substancji występującej we wszystkich częściach rośliny, która pełni funkcję obronną głównie przed małymi zwierzętami żywiącymi się roślinami. Jednak narażeni na atak barszczu są wszyscy przebywającymi w miejscu jego występowania – do poparzenia może dojść nawet bez kontaktu z rośliną.

Barszcz Sosnowskiego najlepiej zatem omijać z daleka. Jest on szczególnie niebezpieczny w czasie suchych i ciepłych dni. Wówczas związek furanokumaryny najbardziej intensywnie wydziela się przez liście. W przypadku wielkich skupisk roślin, może on przeniknąć do układu oddechowego powodując poparzenia i zatrucie organizmu. Po dotknięciu na wystawionej na słońce skórze pojawiają się trudno gojące się rany i białe plamy. Do rośliny więc najlepiej w ogóle się nie zbliżać. A jeśli ktoś będzie miał z nią kontakt, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Co jakiś czas roślina pojawia się na miejskich terenach, między innymi na działkach przy ul. Łódzkiej w Częstochowie, na których w przyszłości mają powstać TBS-y. To tam – podczas rutynowej kontroli – strażnicy miejscy odkryli nowe „ognisko” barszczu Sosnowskiego.

Spółka ZGM TBS, do której obecnie należą te tereny, od razu podjęła działania mające na celu likwidację rośliny. W pierwszej kolejności miejsca wzrostu barszczu ogrodzono specjalną taśmą ochronną. Potem wynajęte przez spółkę służby wykonały oprysk rośliny środkiem chemicznym. Teraz kwiatostany barszczu zostaną zniszczone i zutylizowane. ZGM TBS w Częstochowie nadal apeluje o niewchodzenie na wskazany teren przy ul. Łódzkiej –  od strony zachodniej – na odcinku od ul. Wawrzynowicza do ul. Elsnera.

– Pod żadnym pozorem nie sprawdzajmy na sobie, czy roślina faktycznie powoduje oparzenia. Zaufajmy tym, którzy mają w tym temacie sprawdzoną wiedzę. Już nie raz lekkomyślność i zwykła ciekawość doprowadziły do tragedii – mówi Paweł Konieczny, dyrektor naczelny, prezes zarządu ZGM TBS sp. z o.o. w Częstochowie.

  • kg
Najnowsze artykuły