PSL w Częstochowie: Polacy tracą na Polskim Ładzie!

10.01.2022

PSL w Częstochowie: Polacy tracą na Polskim Ładzie!

Przedsiębiorcy, aktywni emeryci, nauczyciele, mundurowi i wiele innych osób już alarmuje, że straciło lub straci na Polskim Ładzie. Członkowie PSL reprezentujący województwo śląskie, apelują do wszystkich o zgłaszanie swoich uwag, już otrzymanych lub prognozowanych wypłat, strat i wszelkich niejasności. – Na tej podstawie przygotujemy takie zmiany legislacyjne, by nikt nie był stratny na szkodliwych zmianach podatkowych przyjętych przez obecny rząd – podkreślają.

Skutki – w zdecydowanej większości negatywne – wprowadzenia Polskiego Ładu odczuwają niemal wszyscy. Zaczynając od osób prywatanych, przez przedsiębiorców, a na samorządach kończąc. – Zasada, że najbiedniejsi mają się czuć lepiej, nie przekłada się na kondycję finansową samorządów. Wszystkie ulgi mające wzbogacić najuboższych przekładają się na nasze wpływy – podkreśla Starosta Częstochowski Krzysztof Smela. – Już w ubiegłym roku wiedzieliśmy, że będziemy mieć 2 mln mniej wpływów. W każdym roku mogliśmy liczyć na około 2-3 miliony wzrostu. Co prawda rząd obiecuje, że będzie to rekompensował, ale w tym zakresie nie mamy dobrych doświadczeń. Nie wiadomo, czy rekompensaty będą obejmować wybrańców, czy wszyscy zostaną potraktowani jednakowo. Podchodzimy do tego z dużą rezerwą. Trudno sobie wyobrazić, że samorządy będą się rozwijać bez stałych dochodów. Polski Ład, jeśli chodzi o samorządy, wygląda źle – tłumaczy.

Różne grupy społeczne zaznaczają, że Polski Ład to bardzo skomplikowane obliczenia i niejasne przepisy. – Stałą praktyką tego rządu stał się brak konsultacji społecznych. W efekcie przepisy są chaotyczne i niejasne – zaznacza Prezes ZW PSL Województwa Śląskiego Henryk Kiepura. Podobnego zdania jest reprezentująca środowiska oświatowe. – Dziś przyszły wytyczne z Ministerstwa Finansów, aby przeprowadzić akcję informacyjną wśród nauczycieli. Na to wszystko potrzeba czasu. Na chwilę obecną możemy przyznać, że rządzący biją po kieszeniach nauczycieli – podkreśla Iwona Brzozowska reprezentująca środowisko nauczycieli.

Przedsiębiorcy skutki Polskiego Ładu odczują w lutym, gdy przyjdzie im zapłacić po raz pierwszy składki i podatki za styczeń 2022 r. – Księgowi boją się robić obliczenia dla przedsiębiorców, bo nie wiadomo, jakie wyjdą efekty. Przedsiębiorcy traktowani są jako piąte koło u wozu. Im ktoś bardziej się stara, tym czeka go większa kara. Ubolewamy, że taki ważny dokument jest wprowadzany w sposób chaotyczny i niezaplanowany – mówi Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk. – Takiego bałaganu, jeśli chodzi o interpretacje podatkowe, nie pamiętam. Dziś otrzymałem fakturę za energię elektryczną. To 300 procent w górę, gaz 350 procent w górę. Każdy przedsiębiorca będzie musiał to jakoś zbilansować. Społeczeństwo musi sobie wreszcie zdać sprawę z tego, że jeśli coś dostanę, to muszę zapłacić za to zapłacić w inny sposób. Nie ma nic za darmo – wtóruje Bronisław Tarasek, przedsiębiorca.

Członkowie PSL reprezentujący województwo śląskie, apelują do wszystkich o zgłaszanie swoich uwag, już otrzymanych lub prognozowanych wypłat, strat i wszelkich niejasności. – Nasi eksperci będą odpowiadać na pytania, a nasz klub parlamentarny w Sejmie przygotuje takie zmiany legislacyjne, by nikt nie był stratny na szkodliwych zmianach podatkowych przyjętych przez obecny rząd! Jako klub parlamentarny będziemy także występowali z wnioskami o szczegółową interpretację przepisów do wszystkich możliwych organów, by stały się one jasne i przejrzyste. Będziemy proponować takie rozwiązania prawne, żeby „Polski Bajzel” stał się strawny dla wszystkich Polaków – podsumowuje Henryk Kiepura.

Wszelkie uwagi i niejasności można kierować na adres KONSULTACJE@PSL.ORG.PL

 

  • kg
Najnowsze artykuły