Punkty gromadzenia darów dla obywateli Ukrainy. Częstochowianie zareagowali błyskawicznie

28.02.2022

Punkty gromadzenia darów dla obywateli Ukrainy. Częstochowianie zareagowali błyskawicznie

Częstochowskie punkty, w których można zostawiać produkty spożywcze, środki higieniczne, artykuły dla niemowląt, leki przeciwbólowe, bandaże, gazy i wszystko inne, co przyda się na Ukrainie, działają bardzo prężnie. W ciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać niemal tony zaopatrzenia.

W naszym mieście działa kilka punktów, w których można zostawiać dary dla Ukrainy, działają w kilku miejscach.

  • Punkt przy ul. Brzeźnickiej 59 na Tysiącleciu – w kościele św. Wojciecha – jest organizowany przez Towarzystwo Patriotyczne ,,Kresy”. Działa od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-18.00. Do punktu można przynosić spożywcze artykuły długoterminowe – cukier, mąkę, makaron, kaszę, olej, konserwy, dania w słoiku etc., artykuły chemiczne i higieny osobistej. Bieżących informacji na temat zbiórki pomocy dla Ukrainy można szukać na stronie Towarzystwa.
  • Z kolei punkt w Śródmieściu, przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 3, prowadzony jest przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Działa od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-16.00. Można tam przynosić m.in. suchą żywność, zupy błyskawiczne, a także wodę. Poza tym: środki higieniczne, artykuły dla niemowląt (pieluchy, kaszki, mleko w proszku), leki przeciwbólowe, bandaże, gazy etc.

Nie przynośmy płynnego mleka! Nie ma możliwości dostarczenia go na miejsce w stanie nadającym się do spożycia.

Poza tym od 28 lutego, trwa także zbiórka w częstochowskich szkołach. Obejmuje ona:
• artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności, m.in.: konserwy, olej,
mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, mleko w proszku
• słodycze – czekolady, batony,
• artykuły chemiczne i środki czystości, w tym: środki do dezynfekcji rąk, mydło, proszek do prania, płyny do mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe, pampersy, podpaski, chusteczki, artykuły opatrunkowe
• koce, śpiwory, karimaty, poduszki
• latarki, powerbanki, telefony, ładowarki.

 

Otwarty na przyjmowanie pomocy żywnościowej i artykułów opatrunkowych jest także Ośrodek Promocji Kultury – zlokalizowany w samym centrum miasta, przy ul. Dąbrowskiego 1. Pomoc dla Ukrainy można tam dostarczać w godzinach pracy Ośrodka – od godz. 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku. Można przynosić suche artykuły żywnościowe z odpowiednio długą datą trwałości, mąkę, kaszę, ryż, konserwy etc., a także środki higieny, leki przeciwbólowe i środki opatrunkowe.

Z kolei do siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie (ul. Sikorskiego) można było przynosić wszystko, co było związane z odzieżą militarną oraz bezpośrednimi produktami, które są potrzebne osobom walczącym na Ukrainie. Ukraińscy strażacy podejmują bowiem działania ratownicze w obliczu ataków wojennych na ich kraj.

Mimo że zbiórka dla obywateli Ukrainy trwa zaledwie kilka dni, niektóre miejsca pękają w szwach. Pomagają zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Powyżej prezentujemy, jak wyglądały miejsca zbiórki w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza oraz przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 3.

  • kg
Najnowsze artykuły