Radni chcą, aby lekcje religii przestały być finansowane z budżetu miasta

28.11.2022

Radni chcą, aby lekcje religii przestały być finansowane z budżetu miasta

Klub Radnych Lewicy w Częstochowie złożył projekt uchwały w sprawie likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta. Radni argumentują, że z roku na rok coraz więcej uczniów rezygnuje z uczęszczania na te lekcje, a koszty organizacji zajęć nie maleją. Zdaniem częstochowskich radnych, środki te mogłyby zostać przeznaczone na inne ważne potrzeby mieszkańców.

Samorządy w całej Polsce znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i wszędzie szuka się oszczędności. Częstochowscy radni wyszli z propozycją likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta. – Roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w Częstochowie to 9 563 454,00 zł. Wydatki ponoszone na naukę lekcji religii w szkołach w 70% (6 694 418,00 zł) finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30% (2 869 036,00 zł) z dochodów własnych miasta – wylicza pomysłodawca rozwiązania radny lewicy z Częstochowy Sebastian Trzeszkowski. Ministerstwo Edukacji w 2019 roku przyznało, że lekcje religii kosztują państwo polskie ok. 1,5 mld zł rocznie. Dla porównania z Częstochową, Poznań wydaje na lekcję religii ponad 21 mln zł, Gdańsk i Szczecin ponad 15 mln zł.

W imieniu Klubu Radnych Lewicy w Częstochowie radny Sebastian Trzeszkowski złożył projekt uchwały w sprawie likwidacji finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy. – W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy – czytamy w uchwale. – Rodzice często zwracają się do nas radnych z wnioskami o to, żeby religia wróciła do salek katechetycznych – tłumaczymy, że to nie nasze kompetencje jednak jak widać temat jest istotny. Obecne zajęcia w szkole wydaje się nie służą ani samej religii ani dzieciom i młodzieży. Jeśli zajęcia w szkole to z pewnością bardziej religioznawstwo niż religia. W Częstochowie zatrudniamy ponad 130 księży, sióstr oraz katechetów. Kosztuje nas to ponad 9,5 mln zł rocznie, a uczniowie masowo rezygnują z uczestnictwa w zajęciach – jednak koszty nie maleją, a nas jako miasto na to nie stać – komentuje Trzeszkowski.

– Wiemy, że z tym rządem całkowita likwidacja finansowania lekcji religii jest raczej niemożliwa. Natomiast mamy dość racjonalną propozycję. Jeśli rząd chce finansować lekcje religii niech robi to sam. Obecnie jako Częstochowa dokładamy do tych zajęć blisko 3 milion złotych rocznie. Niech rząd zwiększy nam subwencję tak aby pokrywała w 100 procentach organizację zajęć lekcji religii. Jako samorząd zmuszony do szukania oszczędności zachowując tak duże środki z organizacji lekcji religii będziemy mogli przeznaczyć ten kapitał bezpośrednio na zadania budżetowe dla naszych mieszkańców – tłumaczą radni Lewicy z Częstochowy

– Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta nie jest projektem wymierzonym przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu kościołowi. Nasz apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań – dodaje Trzeszkowski

Projekt uchwały jako pierwsze czytanie pojawi się w porządku obrad najbliższej sesji rady miasta Częstochow, która odbędzie się 1 grudnia. Głosowanie planowane jest na następnej sesji budżetowej, którą zaplanowano na 16 grudnia.

Choć Częstochowa to duchowa stolica Polski to pod Jasną Górą od lat rządzi lewica. W ostatnich wyborach lewicowy Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wygrał wybory w pierwszej turze. To z jego inicjatywy Częstochowa była pierwszym miastem w Polsce, które rozpoczęło finansowanie zabiegów In Vitro. Czy teraz również zaskoczą i będą pierwszym miastem w Polsce, w które nie będzie finansować lekcji religii?

 

Treść apelu:

Uchwała Rady Miasta Częstochowy

w sprawie przyjęcia

Apelu o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy

W związku z rosnącymi, niezależnie od miasta, kosztami obsługi systemu edukacji, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy.

W częstochowskich szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina miasto Częstochowa jest 131,08 etatów nauczycieli religii (księży, sióstr oraz katechetów).

Roczne koszty wynagrodzenia nauczycieli religii w Częstochowie to 9 563 454,00 zł. Wydatki ponoszone na naukę lekcji religii w szkołach w 70% (6 694 418,00 zł) finansowane są z subwencji oświatowej, a w 30% (2 869 036,00 zł) z dochodów własnych miasta.

Rok rocznie coraz więcej uczniów rezygnuje z uczestnictwa w lekcjach religii, pomimo tego koszty organizacji zajęć nie maleją. Wobec bardzo ciężkiej sytuacji gospodarczej przed którą zostały postawione samorządy, w tym Częstochowa, oraz dynamicznie rosnących kosztów obsługi systemu edukacji, zwracamy się z prośbą o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta Częstochowy.

Zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu miasta nie jest projektem wymierzonym przeciwko żadnej religii ani przeciwko żadnemu kościołowi. Nasz apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań. Jako samorząd zmuszony do szukania oszczędności zachowując tak duże środki z organizacji lekcji religii będziemy mogli przeznaczyć ten kapitał bezpośrednio na zadania budżetowe dla naszych mieszkańców.

W imieniu Klubu Radnych Lewicy

Sebastian Trzeszkowski

Radny Miasta Częstochowy

Uzasadnienie

Mając na uwadze treść przedstawionego apelu, statystki wskazujące na bardzo dynamiczny wzrost rezygnacji uczniów z uczestnictwa w lekcjach religii przy rosnących kosztach organizacji zajęć oraz zdanie samych mieszkańców w tym temacie przyjęcie apelu uważa się za zasadne.

 

  • opr. pn
Najnowsze artykuły