Radny z Częstochowy wniósł skargę do KE w sprawie dyskryminacji mężczyzn w Polsce

26.01.2024

Radny z Częstochowy wniósł skargę do KE w sprawie dyskryminacji mężczyzn w Polsce

Artur Gawroński, radny z Częstochowy, złożył do Komisji Europejskiej skargę w sprawie dyskryminacji mężczyzn w Polsce. Impulsem do tego miała być wypowiedź szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Grabca, który w rozmowie z Radiem Zet przyznał, że rząd nie planuje zrównania wieku emerytalnego.

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula w wywiadzie dla Wirtualnej Polski przyznała, że system emerytalny w Polsce jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek emerytalny dyskryminuje mężczyzn. Do tych słów odniósł się następnie Jan Grabiec, wskazując na fakt, iż rząd nie planuje zrównania wieku emerytalnego, ani podnoszenia go dla którejkolwiek kategorii, szczególnie dla kobiet.

– Rozumiem, że pani ministra mówiła o pewnych trendach rozważanych przez tych, którzy zastanawiają się nad formami wprowadzenia równego statusu – mówił Jan Grabiec.

Do słów szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odniósł się z kolei częstochowski radny Artur Gawroński, który sprawę postanowił wynieść na szczeble Unii Europejskiej. W minioną środę 24 stycznia złożył skargę do Komisji Europejskiej w sprawie dyskryminacji mężczyzn w Polsce.

– Jako osoba identyfikująca się zarówno jako mężczyzna, jak i osoba z niepełnosprawnością cierpiąca na chorobę Kennedy’ego, doświadczam poczucia podwójnej dyskryminacji. Po pierwsze, mierzę się z wyzwaniami życia z postępującą i nieuleczalną chorobą. Po drugie, jestem ofiarą nierównego traktowania przez system emerytalny. (…) Rząd Polski łamie zarówno Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej – zaznacza Gawroński.

Radny powołuje się na Art. 32 i 33 Konstytucji RP. Zapisy te zapewniają równość wobec prawa, zakaz dyskryminacji i równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów dla kobiet i mężczyzn. Artur Gawroński wymienia też Art. 21 i 23 KPP UE. Pierwszy z nich zabrania wszelkiej dyskryminacji, kolejny zaś mówi o konieczności zapewnienia równości kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach, w tym w zakresie zatrudnienia, pracy i wynagrodzenia.

– Należy zapewnić równość kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach, w tym w zakresie zatrudnienia, pracy i wynagrodzenia. Zasada równości nie stanowi przeszkody w utrzymywaniu lub przyjmowaniu środków zapewniających specyficzne korzyści dla osób płci niedostatecznie reprezentowanej – dodaje częstochowski radny.

 

fot. Wspólnie dla Częstochowy

  • mz
Najnowsze artykuły