Realizm magiczny w Agra-Art czyli „Sztuka wyobraźni”

07.05.2023

Realizm magiczny w Agra-Art czyli „Sztuka wyobraźni”

Dzieła Beksińskiego, Olbińskiego, Yerki i Sętowskiego znajdą się na aukcji realizmu magicznego w Agra-Art, która odbędzie się 11 maja. Aukcję zatytułowano „Sztuka wyobraźni”.

Agra Art prezentuje w katalogu i na pokazie przed aukcją „Sztuka wyobraźni”, która odbędzie się 11 maja dzieła nawiązujące stylistyką do realizmu magicznego. Są wśród nich prace najbardziej poszukiwanych dziś na rynku sztuki twórców, m.in.: Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Alena Kopery, Karola Bąka, Mai Borowicz, Jarosława Jaśnikowskiego, Dariusza Zawadzkiego, Rafała Olbińskiego, Tomasza Sętowskiego, Łukasza Banacha, Jacka Yerki.

 

„Beksiński jest dziś uwielbiany i modny. Już nie przeraża lecz fascynuje, zaś kolekcjonerzy są gotowi płacić za jego dzieła najwyższe ceny” – zaznacza w wypowiedzi dla PAP ekspert rynku sztuki Konrad Szukalski z Agra-Art.

 

Najdroższym oferowanym na aukcji dziełem będzie obraz Zdzisława Beksińskiego z 1967 r., wystawiany w cenie wywoławczej 220 000 zł, z estymacją 250 000 – 350 000 zł.Ta wczesna praca artysty pojawiła się w filmie „Rozmowy Mistrza ze Śmiercią” w reżyserii Franciszka Kuduka z 1973 r.

 

„Niewątpliwie możemy spodziewać się tu gorącej licytacji” – zaznacza Konrad Szukalski. “Dzieła artysty ze słynnej Kolekcji Japońskiej, którą sprzedawaliśmy w Agrze, biły na naszych licytacjach rekordy, niejednokrotnie przebijając estymacje wyznaczone przez naszych ekspertów. Wystawa Beksińskiego, którą zorganizowaliśmy w 2021 r. przyciągnęła do galerii Agry tłumy. Beksiński jest dziś uwielbiany i modny” – dodaje Szukalski.

 

W katalogu aukcji znalazły się również płótna najbardziej poszukiwanych twórców średniego pokolenia – Mai Borowicz czy Tomasza Alena Kopery. „Znakomity warsztat, nieposkromiona wyobraźnia, a przy tym – umiejętne zarządzanie marką osobistą na rynku sztuki sprawiły, że każda nowa praca jest przez kolekcjonerów długo wyczekiwana i gorąco licytowana. Trzeba tu też podkreślić, że są to obrazy, które wymagają olbrzymiego nakładu pracy, powstają powoli i jest ich po prostu znacznie mniej, niż kolekcjonerów nimi zainteresowanych” – mówi Katarzyna Jedynak z Agra-Art.

 

Marszandka zwraca też uwagę na malarzy ukraińskich. Na aukcji będzie oferowanych aż pięć prac uznanych artystów ukraińskich. Są wśród nich m.in. twórcy należący do działającej w Ukrainie od lat 90. grupy artystycznej Squat on Olehivska – Serhii Korniievskyi oraz Ed Potapenkov. Wystawiane na aukcji dzieło Potapenkova było prezentowane na wystawie NordArt w Niemczech. W tej samej ekspozycji brała również udział Ludmiła Rashtanova, której pracę także można znaleźć w majowym katalogu Agry.

 

W katalogu aukcji znalazło się kolejne dzieło Jacka Yerki, artysty związanego od lat z Agrą. W ostatnich latach nastąpił olbrzymi wzrost zainteresowania jego twórczością, a co za tym idzie znaczny – wzrost cen. W październiku 2021 r. jego „Złotoujście” zostało sprzedane na aukcji Agra-Art za prawie 1 mln zł, stając się najdroższym dziełem współcześnie tworzącego polskiego artysty. Aktualnie ceny wywoławcze akrylów Yerki sięgają około 200 000 zł.

 

„Wzrost zainteresowania realizmem magicznym widoczny jest na rynku sztuki od paru lat, zaś w czasie pandemii nastąpił jego boom. Obecnie jest to znaczący segment polskiego rynku sztuki – zaznacza w wypowiedzi dla PAP dr Monika Bryl z Agra-Art.

 

Wszystkie obiekty można oglądać w Galerii Domu Aukcyjnego Agra-Art, przy ul. Wilczej 70 w Warszawie, do czwartku 11 maja, od poniedziałku do piątku w godz. 11-tej do 18-tej oraz w sobotę od 11-tej do 15-tej. Aukcja odbędzie się 11 maja 2023, godz. 18-tej. (PAP)

abe/ aszw/

Fot. PAP/Marcin Obara

  • Anna Bernat
Najnowsze artykuły