Rolnicy z całego powiatu dziękowali za plony

03.09.2021

Rolnicy z całego powiatu dziękowali za plony

Mieszkańcy Powiatu Częstochowskiego spotkali się przy hali sportowej w Kłomnicach, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony. XXI Dożynkom Powiatowym towarzyszyło Święto Pszczoły.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Zaszczytne miano starostów sprawowali Danuta i Mirosław Symilakowie, którzy przekazali samorządowcom chleb dożynkowy. – Bycie rolnikiem to ciężki kawałek chleba, dynamika naszych czasów nie omija również tej grupy zawodowej. Dziś niezbędna jest nie tylko wiedza w samym zakresie produkcji rolnej, ale też dobra znajomość obowiązujących przepisów czy to w zakresie fiskalnym, czy ubezpieczeniowym – mówił Starosta Częstochowski Krzysztof Smela. Wyścig z czasem, uzależnienie od pogody, rynkowe zawirowania cen, to wszystko każdego dnia dotyczy polskiego rolnika. To właśnie ten trud w połączeniu ze strategicznym znaczeniem dla gospodarki czyni tę pracę tak szlachetną. Jednak Dożynki, to nie tylko podziękowanie, to także ważne zadanie marketingowe skierowane do młodych, których musimy zatrzymać na wsi i nauczyć miłości do ziemi. Polski rolnik potrzebuje zaplecza pokoleniowego. – Bezpieczeństwo żywnościowe jest niewątpliwie kluczowym elementem bezpieczeństwa całego kraju – zaznaczył starosta.

Jednak jak wiadomo, nie samym rolnictwem żyje nowoczesna wieś. Często kluczową rolę odgrywają lokalni działacze społeczni. Dlatego też w trakcie wspólnych dożynek, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk udekorował złotą odznaką za „Za zasługi dla Województwa Śląskiego” Stanisława Matuszczaka Sołtysa wsi Kłomnice. – To właśnie dzięki pracy takich ludzi jak Stanisław Matuszczak mniejsze miejscowości przestają być sypialniami miast, a stają się prawdziwym domem, gdzie chcemy działać, tworzyć i integrować się – podkreślał.

Nieodłączonym elementem powiatowych dożynek są piękne wieńce. W tym roku przygotowały i zaprezentowały je:

KGW z Blachowni

KGW Lipowianki z Cielętnik (Dąbrowa Zielona)

Zespół Dożynkowy z Gminy Kamienicy Polskiej

KGW„Pabianki” (Janów)

Koło Gospodyń Wiejskich z Kłomnic

KGW „Kalina ” Stary Koniecpol

Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Konopiska

Zespół „Ale! Babki” ( Gmina Kruszyna)

Koło Gospodyń Wiejskich „Jarzębinki” (Gmina Lelów)

Koło Gospodyń Wiejskich Mstowianki (Gmina Mstów)

Zespół Śpiewaczo Obrzędowy„Borowianki”(Gmina Mykanów)

Koło Gospodyń Wiejskich ze Słowika (Gmina Poczesna)

Koło Gospodyń Wiejskich z Sygontki (Gmina Przyrów)

Zespół Kościelanki z Kościelca (Gmina Rędziny)

Koło Gospodyń Wiejskich Starczanki

Gmina Kłomnice słynie przede wszystkim z pysznego miodu. Dlatego też XXI Dożynkom Powiatowym towarzyszyło Święto Pszczoły. Poza tym podsumowano Powiatowy Konkurs „EKOLOGICZNA ZAGRODA 2021”. Etap gminny przeprowadziło 5 gmin. Pozostałe zgłosiły do konkursu po 1 zagrodzie. Każda została poddana ocenie w czasie wizytacji przez komisję konkursową. Nie przyznano pierwszej nagrody, przyznano za to dwie równorzędne II nagrody, trzy III nagrody oraz 6 wyróżnień. Upominki udało się kupić dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach/

W konkursie „Ekologiczna Zagroda 2021” nagrodzono następujące zagrody:

Za Udział:

Justyna Ślosarczyk z Rudnika Małego

Maria Kisiel ze Słowika

Małgorzata I Andrzej Wypchlak z Blachowni

Przemysław Krzyszczyk z Rędzin

Janusz Lamch ze Staropola

Wyróżnienia:

Agata I Arkadiusz Chrzan z Załęża

Katarzyna I Paweł Zymek z Podlesia

Beata I Andrzej Grzelka ze Skrajniwy

Grażyna Wąsikiewicz z Teklinowa

Joanna Kubara z Kamienicy Polskiej

Ryszard Czaja z Aleksandrii II

III Miejsca:

Ewelina Kędzior z Żurawia (Janów)

Piotr Służałek ze Mstowa

Marcin Mermer z Turowa (Olsztyn)

II Miejsca:

Alicja I Michał Kwapisz z Borowna (Mykanów)

Alicja Niemczyk z Adamowa (Kłomnice)

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne w wykonaniu lokalnych zespołów. Finałowy koncert dla publiczności dały Zespoły Duetu Gajda i Zespół Cygański Hitano. W trakcie wydarzenia można było skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej, a także odwiedzić stoiska reprezentujące wszystkie 16 gmin powiatu częstochowskiego.

 

  • oprac. kg
  • zdj. Starostwo Powiatowe w Częstochowie
Najnowsze artykuły