Rozpoczął się proces mafii śmieciowej. Oskarżonych jest 30 osób

11.11.2021

Rozpoczął się proces mafii śmieciowej. Oskarżonych jest 30 osób

W środę (10 listopada) w Sądzie Okręgowym w Częstochowie ruszył proces w sprawie tzw. mafii śmieciowej. Akt oskarżenia, liczący aż 660 stron, w styczniu 2021 roku skierowała do sądu Prokuratura Regionalna w Katowicach, która prowadziła śledztwo. Miało ono wielką skalę, bo nielegalne wysypiska powstały w aż 11 miejscach na terenie województw śląskiego, małopolskiego świętokrzyskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.

Jak informowała Prokuratura Regionalna w Katowicach przed rozpoczęciem procesu, sprawa dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska.

Działalność tej grupy nosiła znamiona profesjonalnie zorganizowanej przestępczości przypominającej pracę przedsiębiorstwa.

– Sprawcy angażowali do popełnienia przestępstw znaczne nakłady finansowe, w szczególności tytułem wynajmu hal, wózków widłowych, naczep, ciągników siodłowych i innego sprzętu. Działając przy tym w sposób cyniczny, z niskich pobudek, dla łatwego i szybkiego zysku narażali życie i zdrowie wielu ludzi – mówi Agnieszka Wichary, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Jak zaznacza prokuratura prowadzona przez nich działalność przestępcza może mieć długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i stanu środowiska. Szczególnie, że zagrożenia wynikające z ekspozycji na związki chemiczne, zawarte w porzuconych odpadach są długofalowe i aktualnie nie można zidentyfikować wszystkich szkód przez nie wywołanych.

Grupa przestępcza uruchomiła łącznie 11 miejsc porzucenia odpadów, w takich miejscowościach jak: Chybie, Zawiercie, Częstochowa, Rudnik Wielki, Jastrowie (województwo wielkopolskie), Ogorzelin (województwo pomorskie), Wojkowice, Spytkowice, Trzyciąż (obie miejscowości z województwa małopolskiego), Odonów (województwo świętokrzyskie) i Gliwice.

– Przestępcy porzucili ponad 4000 ton odpadów, a koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilkadziesiąt mln złotych, gdyż w okresie dokonywania czynów wskazanych w akcie oskarżenia koszt taki oszacowany został pierwotnie przez Śląski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska na kwotę w wysokości od 3.250 złotych netto za utylizację jednej tony odpadu. Natomiast aktualnie kwoty te znacznie wzrosły i np. gmina Chybie zapłaciła kwotę przekraczającą 9.700 złotych za jedną tonę – dodaje Agnieszka Wichary.

Wśród oskarżonych jest m.in. były wójt gminy Piekoszów w woj. świętokrzyskim, który miał pomagać w organizacji nielegalnych wysypisk śmieci. Proces przed częstochowskim sądem nie rozpoczął się wcześnie, bo nie wszyscy oskarżeni stawiali się na rozprawie.

Głównym oskarżonym grozi kara nawet 15 lat pozbawienia wolności.

  • TS
Najnowsze artykuły