Rusza projekt dla seniorów “Zdrowym żyć i aktywnym być”. Rozmawiamy o nim z dr Magdaleną Mygą-Nowak

10.11.2022

Rusza projekt dla seniorów “Zdrowym żyć i aktywnym być”. Rozmawiamy o nim z dr Magdaleną Mygą-Nowak

Już w sobotę, 12 listopada, Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego startuje z bezpłatnymi wykładami i warsztatami z zakresu pielęgnacji skóry dojrzałej, zdrowego odżywiania oraz pierwszej pomocy dla grupy wiekowej 60+ w ramach projektu „Zdrowym żyć i aktywnym być”. O zajęciach rozmawiamy z dr Magdaleną Mygą-Nowak, prodziekan ds. studencko-dydaktycznych Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Paula Nogaj: Jakie są główne założenia projektu?

Magdalena Myga-Nowak: Projekt został przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego w porozumieniu z Wydziałem Nauk o Zdrowiu i Wydziałem Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. Jego ideą jest aktywizacja osób starszych poprzez naukę, pokazanie im, w jaki sposób możemy dbać o zdrowie, ale nie spoglądając na to, co się pisze na stronach internetowych, czy przeciętnych forach z poradami. Chcielibyśmy, aby seniorzy spotkali się z fachowcami, naszymi pracownikami, którzy są nauczycielami akademickimi, ale też bardzo dobrymi praktykami. Cel jest taki, aby wskazać im, jak na przykład dbać o swoją skórę, w jaki sposób dobrze przygotować posiłki w zależności od konkretnej jednostki chorobowej, ale nie tylko. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jaki najlepszy posiłek mogą przyrządzić dla swojego wnuka czy córki.

PN: Czego jeszcze seniorzy będą mogli się nauczyć?

M M-N: Bardzo ważnym aspektem, jaki zostanie poruszony w ramach projektu jest pierwsza pomoc. Każdy z nas jest świetnym praktykiem i wiemy, jak to robić, ale w chwili zagrożenia można mieć obiekcje, paraliż przed działaniem. W związku z tym zaplanowaliśmy działania związane z udzielaniem pierwszej pomocy przy nagłych zdarzeniach w domu. Chcemy przypomnieć seniorom, jak powinni sobie radzić w przypadku jakiejś trudnej sytuacji – np. przy skaleczeniach, zasłabnięciach czy zadławieniach.

PN: Jak projekt ten będzie wyglądać w praktyce?

M M-N: Będziemy mieć cztery bloki spotkań w soboty. Każdy rozpoczynać się będzie krótkim wykładem, ale takim o charakterze interaktywnym – opartym na prezentacji multimedialnej, dyskusji i pytaniach. Następnie przejdziemy do dwóch, zróżnicowanych zajęć warsztatowych w profesjonalnych laboratoriach. Jedne będą dotyczyły pielęgnacji skóry, czy szczegółowo dłoni, inne gotowania. Będziemy także uczyć seniorów, jak wykonać odpowiednio makijaż, aby ukryć te wszystkie mankamenty, które z wiekiem się pojawiają.

PN: Czyli te zajęcia będą mieć także wpływ na samoocenę i samopoczucie seniorów?

M M-N: Tak, to poniekąd takie przygotowanie do holistycznego podejścia do życia, a właściwie do przyjemnego starzenia się – zwłaszcza w świecie, w którym promuje się piękno. Tak naprawdę pielęgnacja urody to jedno, ale ważna jest również dieta i nasi seniorzy będą mieć możliwość skonsultowania się z dietetykiem.

PN: Czy każdy senior może zgłosić się do udziału w projekcie?

M M-N: Jak najbardziej. Zapraszamy i zachęcamy do udziału wszystkich seniorów, którzy mają taką potrzebę i chcą się do nas zgłosić. Oczywiście w pierwszej kolejności wyszliśmy z tym tematem do naszych seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O naszym projekcie mówimy jednak wszem i wobec. Każdy senior z Częstochowy i okolic będzie bardzo miło widziany.

PN: Dziękuję za rozmowę.

 

Pierwszy cykl projektu odbędzie się 12.11.2022 r. Zajęcia w ramach pierwszego cyklu prowadzone będą w soboty: 12.11.2022r., 26.11.2022r., 3.12.2022r.,17.12.2022r. w godz. od 9.00 do 14.00. Szczegółowe informacje oraz zapisy udzielane są przez Uniwersyteckie Centrum Kształcenia Ustawicznego, ul. Zbierskiego 2/4, pok. 309, tel. 343783120.

 

  • pn
Najnowsze artykuły