Ruszyła II edycja projektu “Pszczoła w Mieście”

15.09.2023

Ruszyła II edycja projektu “Pszczoła w Mieście”

Rozpoczęła się druga edycja projektu, mającego na celu edukację dzieci na temat nieocenionej roli pszczół w ekosystemie – w tym również w środowisku miejskim.

Inicjatywa o nazwie “Pszczoła w Mieście” promuje przede wszystkim wiedzę na temat znaczenia pszczół w naturalnym środowisku, szczególnie wśród najmłodszych uczestników. W ubiegłym roku projekt ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dzieci z dziesięciu różnych placówek miały okazję sadzić rabatki z roślinami miododajnymi, gościć przedstawicieli Związku Pszczelarzy, piec ciasta na bazie miodu (ucząc się jednocześnie, że warto zastępować nim cukier), oraz oglądać filmy poświęcone tematyce pszczelarstwa. W tym roku szkolnym planowane są podobne działania.

Rocznikowa edycja tego projektu miała swoje symboliczne i artystyczne otwarcie 14 września w Akademickim Centrum Kultury. W uroczystości tej wziął udział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Anna Tymoshenko z miejskiego Centrum Obsługi Inwestora również uczestniczyła w tym wydarzeniu. Centrum to nawiązało współpracę z lokalnymi szkołami, przedsiębiorcami i środowiskiem pszczelarskim, co doprowadziło do realizacji tego projektu.

Częstochowa jest przyjaznym miastem dla pszczół. Od dwóch lat znajduje się tam ekopasieka przy ul. Anyżkowej, która wykorzystuje ule wykonane z bębnów starych pralek. Ta inicjatywa podkreśla konieczność ochrony pszczół oraz zachęca do ich przyjmowania w środowisku miejskim. Ponadto wykorzystanie komponentów starego sprzętu AGD stanowi oryginalny i ekologiczny sposób ponownego wykorzystania materiałów. Centrum Usług Komunalnych współpracowało przy tym przedsięwzięciu z Fundacją “Odzyskaj Środowisko” oraz firmą MB Recycling, która zajmuje się odzyskiwaniem elektrośmieci.

Organizatorami projektu są Centrum Obsługi Inwestora UM, Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta, Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Zespół Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Liga Ochrony Przyrody w Częstochowie. Współpracują z nimi Szkoła Podstawowa nr 16, miejskie przedszkola nr 15, 16, 31, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 35 im. Małego Księcia, Niepubliczna Szkoła Podstawowa “Pinokio”, przedszkola “Plastusiowe” i “Kolorowa Ciuchcia”, a także Szkoła Podstawowa w Koninie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu.

Rola pszczół w ekosystemie jest nieoceniona. Te owady są najważniejszymi zapylaczami, odpowiedzialnymi za zapylanie blisko 80% roślin. To nie tylko rośliny uprawne i sadownicze, ale także roślinność miejska. Poprzez przenoszenie pyłku, pszczółki przyczyniają się do zachowania różnorodności biologicznej oraz kontrolowania erozji gleb.

Zanik populacji pszczół, wynikający z coraz trudniejszych warunków w ich naturalnym środowisku, zwrócił uwagę wielu instytucji i stowarzyszeń na potrzebę ochrony tych owadów. Dziś bardziej niż kiedykolwiek chcemy świadomie tworzyć dla nich miejsce do życia. Poszukuje się nowych obszarów do prowadzenia pszczelarstwa, a miasta stają się jednymi z nich. Murarka, odmiana pszczół, jest szczególnie przyjazna dla miejskiego środowiska ze względu na swoją łagodność i wysoką skuteczność w zapylaniu.

Wspólnie również możemy pomóc pszczółkom, sadząc na balkonach i parapetach rośliny nektarodajne, takie jak nagietki, szałwia czy macierzanka, a także zastępując sztuczne środki ochrony roślin naturalnymi, takimi jak kompost lub obornik. Możemy również budować małe domki dla pszczół i ule. W miastach coraz częściej można spotkać ule umieszczone na dachach bloków i biurowców.

na podstawie informacji UM Częstochowy

fot. UM Częstochowy

  • oprac. pn
Najnowsze artykuły