Ruszyły próbne egzaminy ósmoklasisty

17.03.2021

Ruszyły próbne egzaminy ósmoklasisty

Próbne egzaminy ósmoklasisty przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wystartowały 17 marca i potrwają trzy dni. Uczniowie w zdecydowanej większości piszą je w szkołach w pełnym reżimie sanitarnym. Dziś zmierzyli się z językiem polskim.

Już dziś, 17 marca, uczniowie ósmych klas mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas egzaminu próbnego z języka polskiego. 18 marca czeka ich matematyka, a 19 marca język obcy nowożytny. Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godzinie 9.00 i jego warunki mają być jak najbardziej zbliżone do tych, panujących podczas oficjalnych egzaminów. CKE wskazuje na to, że próbne egzaminy ósmoklasistów mają jedynie charakter informacyjny i diagnostyczny. Nie powinno się wystawiać ocen cząstkowych z przedmiotów na podstawie ich wyników. Arkusze zostały przygotowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które obowiązywać będą podczas oficjalnych egzaminów w maju. Wszystkie niezbędne materiały zostały przekazane do szkół drogą elektroniczną, a arkusze egzaminacyjne publikowane będą na stronie internetowej CKE.

Udział w próbnych egzaminach jest dobrowolny. Odbywają się one w szkołach w pełnym reżimie sanitarnym. Dokładne wytyczne w tej kwestii zostały przekazane placówkom edukacyjnym przez CKE, Ministerstwo Edukacji oraz Główny Inspektorat Sanitarny. – Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa sanitarnego, to uczniowie wchodzą do szkoły w niewielkich grupach i odstępach czasowych – mówi Beata Janus-Lewczyńska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 49 im. J. Kusocińskiego w Częstochowie. – Usta i nos mają zakryte maseczkami jednorazowymi, a na dłoniach mają rękawiczki jednorazowe, które mogą zdjąć po rozdaniu arkuszy egzaminacyjnych. Sale są dezynfekowane i wietrzone, a znajdować się w nich może nie więcej niż 6 uczniów. Osoby przystępujące do egzaminów próbnych poruszają się w szkole innymi ciągami komunikacyjnymi niż uczniowie klas 1-3 – opowiada Beata Janus-Lewczyńska. W próbnych testach nie mogą wziąć udziału osoby z objawami COVID-19 lub przebywające na kwarantannie czy w izolacji w warunkach domowych. Zasada ta dotyczy zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.

– Jestem zadowolony, ponieważ dobrze mi poszło. Do egzaminu przygotowuję się już od początku roku szkolnego. Chodziłem nawet na konsultacje do szkoły. Na części z języka polskiego pojawił się m.in. tekst z „Pana Tadeusza”, zaproszenie do napisania oraz rozprawka na temat „W każdym człowieku jest coś, co warto podziwiać”, którą wybrałem zamiast opowiadania” – relacjonuje Bartosz Maciąg, uczeń Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie.

  • Oliwia Rybiałek
Najnowsze artykuły