31.03.2018

Rząd da kasę na czynsz

Znany jest już wstępny projekt ustawy dopłat do czynszu za wynajem mieszkania. W sumie można liczyć na nawet kilkaset złotych miesięcznie. Dopłaty nie będą jednak dla każdego i będą ograniczone w czasie – wszystko zależeć będzie od od liczby osób w gospodarstwie domowym i lokalizacji wynajmowanego mieszkania. Projekt trafił właśnie do konsultacji.

System dopłat do czynszu dla najemców nowych mieszkań i mieszkań na obszarach poddanych rewitalizacji ma ruszyć od nowego roku. Pomoc ma być skierowana dla osób, których dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania gminne, i jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania. Szacuje się, że w podobnej sytuacji jest ok. 40 proc. społeczeństwa, w tym głównie młode osoby rozpoczynające karierę zawodową. Problemem w ich sytuacji jest nie tylko niska wysokość dochodów (niższa niż w innych grupach wiekowych), ale również forma umowy o pracę (umowy na czas określony, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie gwarantują zdolności kredytowej niezbędnej do zaciągnięcia długoletniego kredytu mieszkaniowego).

Istotnym założeniem jest skierowanie dopłat tylko do osób wynajmujących mieszkania w nowych lub dopiero co wyremontowanych budynkach. Ma być to zachęta dla deweloperów do budowy mieszkań pod wynajem oraz uczestnictwa w programach rewitalizacji miast. Za nabór najemców odpowiadać będzie gmina. Na podstawie ustalonych przez nią kryteriów (wybranych z kryteriów ustawowych, np. wysokość dochodów, liczba dzieci, niepełnosprawność, migracje za pracą) powstanie lista najemców, z którymi inwestor będzie zawierać umowy najmu, pod warunkiem że najemcy będą posiadać zdolność czynszową (zdolność do regularnego opłacania czynszu).

Dopłaty nie będą mogły być udzielane, jeżeli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego najemcy w okresie podlegającym analizie przekracza w przypadku gospodarstw jednoosobowych 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (obecnie ok. 2 563 zł netto). – Podstawą jest tu ostatni w stosunku do dnia złożenia wniosku o dopłaty komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dotyczący poziomu wynagrodzeń – wyjaśnia Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W przypadku pozostałych gospodarstw domowych limit ten zwiększa się o 30 punktów procentowych (ok. 1 281 zł) za każdą kolejną osobę w gospodarstwie (przykładowo w gospodarstwie trzyosobowym limit ten będzie wynosił 120 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej). To znaczy, że czteroosobowa rodzina łącznie nie będzie mogła zarabiać więcej niż 150 proc. – obecnie to 6407,27 zł. Warto zaznaczyć, że o dopłatę będą mogły starać się zarówno gospodarstwa domowe jedno- jak i wieloosobowe. Singiel nie będzie mógł zarabiać więcej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia (dla wniosków złożonych od stycznia do lipca będzie to wartość obliczana na podstawie komunikatu z lutego roku poprzedniego, dla tych od sierpnia do grudnia na podstawie danych opublikowanych przez GUS w tym samym roku kalendarzowym).

Dopłata będzie przyznawana na okres 9 lat. Jej wysokość będzie uzależniona od kosztów budowy mieszkań w określonej lokalizacji oraz powierzchni mieszkania.  Szacuje się jednak – zgodnie z założeniami ustawy – że wyniosą średnio 6 zł za każdy metr kwadratowy. Dopłata ma charakter degresywny, czyli zmniejsza się po 3 i 6 latach jej otrzymywania.

Warto też dodać, że by ubiegać się o kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych miesięcznie, nie można będzie posiadać własnego mieszkania. Chodzi zarówno o pełną własność, jak i spółdzielcze prawo własności. Jedynym wyjątkiem jest spadek, który otrzymamy już po przyznaniu prawa do dopłat.

Program dopłat do czynszu ma być realizowany zamiast planowanego pierwotnie programu wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe. Finansowany będzie z oszczędności budżetowych wynikających z zakończenia programów “Rodzina na swoim” i “Mieszkanie dla młodych”, które wspierały relatywnie zamożne osoby, dysponujące zdolnością kredytową. Obecnie pomoc państwa będzie trafiała do osób i rodzin, których nie stać na samodzielny zakup mieszkania o odpowiednim standardzie dostosowanym do wielkości rodziny. Teoretycznie pomoc ma być skierowana do niemal 6 mln gospodarstw domowych, które nie posiadają zdolności kredytowej, by kupić własne mieszkanie. Warto jednak zaznaczyć, że nie od razu – w uzasadnieniu ustawy doprecyzowano, że każdego roku programem dopłat do czynszu będzie obejmowane kolejne 50 tys. rodzin.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły