Rząd przyjął projekt ustawy. 3 000 zł dodatku dla ogrzewających węglem

22.07.2022

Rząd przyjął projekt ustawy. 3 000 zł dodatku dla ogrzewających węglem

Rząd walczy z rosnącymi cenami węgla. Rada Ministrów przyjęła we wtorek 19 lipca 2022 r. projekt ustawy o dodatku węglowym. Będzie to jednorazowe wsparcie finansowe w kwocie 3000 zł dla tych budżetów domowych, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne.

– Naszym zadaniem jest z jednej strony zabezpieczyć odpowiednią ilość węgla na zbliżający się sezon grzewczy, a z drugiej strony chronić polskie rodziny przed znaczącym wzrostem cen energii. Zależy nam, aby węgiel w Polsce był dostępny w wystarczającej ilości i po akceptowalnej cenie, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który importujemy – wyjaśnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Z jednorazowego dodatku węglowego, który wyniesie 3 000 zł skorzystać będą mogły gospodarstwa domowe, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. – Zgodnie z projektem ustawy, aby otrzymać dodatek o wypłatę dodatku węglowego należy do 30 listopada 2022 r. złożyć wniosek do gminy. Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – dodaje minister Moskwa.

Wnioski nie są jeszcze przyjmowane

Rządowy projekt ustawy o dodatku węglowym został przyjęty przez Radę Ministrów, ale czeka jeszcze na przyjęcie przez parlament i podpis Prezydenta RP. Do czasu wejścia w życie ustawy, wnioski nie mogą być przyjmowane. Specjalny komunikat w tej sprawie wystosował częstochowski magistrat w związku z licznymi pytaniami o możliwość składania wniosków w sprawie dodatku węglowego od mieszkańców Częstochowy. Urząd poinformował, że zgodnie z założeniami – po wejściu w życie ustawy – wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy będzie można składać w Częstochowskim Centrum Świadczeń, ul. Jana III Sobieskiego 15, 42-217 Częstochowa – osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznie poprzez platformę ePUAP.

  • pn
Najnowsze artykuły