Rząd wprowadza stan epidemii!

20.03.2020

Rząd wprowadza stan epidemii!

– Wprowadzamy stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada nowe obowiązki – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Najprościej mówiąc, dzięki tej decyzji, rząd ma możliwość wprowadzenia dalszych zakazów i ograniczeń. Premier dodał również, że lekcje w szkołach zostaną zawieszone do świąt wielkanocnych. – Mam nadzieję, że po Wielkanocy będziemy mogli zmienić tryb życia – podkreślał. Przy okazji premier zaznaczył, że kara za złamanie kwarantanny wzrośnie z 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych.

– Przed nami egzamin z odpowiedzialności. Najbliższe tygodnie muszą być pełne społecznej dyscypliny – zaznaczał premier Mateusz Morawiecki. Wprowadzenie stanu epidemii pozwala między innymi wprowadzić zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy.

Premier poinformował przy okazji, że kara za złamanie kwarantanny wzrośnie z 5 tysięcy do 30 tysięcy złotych. – Wprowadzamy także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował. Musimy traktować ten temat bardzo poważnie. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś życie – dodał.

– Stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa – wyjaśnił Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Podkreślał również, że w ciągu tygodnia, dwóch liczba zakażonych może sięgnąć nawet 10 tysięcy przypadków. – Musimy się przygotować do tego, co nas czeka – mówił.

Rząd podjął także decyzję o wstrzymaniu lekcji w szkołach do świąt wielkanocnych. – To nie jest przerwa wakacyjna. To przerwa, która ma pomóc w opanowaniu wirusa – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły