Rzadki relikwiarz odkryty w Woźnikach

26.10.2023

Rzadki relikwiarz odkryty w Woźnikach

Zespół archeologów i naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego natrafił podczas wykopalisk na niezwykle rzadko spotykane znalezisko, którego pochodzenie datuje się na XIV/XV wiek! Podczas prac archeologicznych przeprowadzanych w Woźnikach w województwie śląskim, grupa badaczy odkryła enkolpion – wykonany ze stopu miedzi relikwiarz w kształcie krzyża. W średniowieczu noszony był przez chrześcijan na piersiach, a w jego wnętrzu znajdowały się fragmenty Pisma Świętego lub relikwie.

Oprócz rzadko spotykanego relikwiarza, archeologom udało się odnaleźć także m.in. naczynia gliniane, kłódkę i klucz, żelazne strzemiona, podkowę oraz kilka bełtów kuszy. Znaleziska te stanowią część wyposażenia dworu oraz wskazują na militarną funkcję obiektu, na którego terenie odbywają się wykopaliska. Dowodzą tego również pozostałości dolnej kondygnacji drewnianego budynku, odkryte przez badaczy. Twierdza została prawdopodobnie zbudowana pod koniec XIII wieku.

Prace archeologiczne zostały przeprowadzone przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Nadzór nad wykopaliskami sprawowali: dr. hab. Piotr Strzyż, Radosław Zdaniewicz oraz dr Kalina Skóra z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Łodzi. Badania odbyły się przy współudziale: dr. hab. Grzegorza Żabińskiego z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, dr. Olgierda Ławrynowicza z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wojciecha Kawki z Bytomia.

fot. Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego

  • Dominika Kubas
Najnowsze artykuły