Rzecznik MSZ: rząd przyjął stanowisko dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni

30.12.2022

Rzecznik MSZ: rząd przyjął stanowisko dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni

Z inicjatywy MSZ Rada Ministrów przyjęła stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni; jego celem jest m.in. wywarcie wpływu na kształtowanie praktyki międzynarodowej – poinformował w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Rzecznik resortu przekazał w komunikacie, że z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych rząd przyjął „Stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni”.

 

“Celem sformułowania stanowiska RP jest dołączenie do grupy państw, które już przedstawiły swoje poglądy w tym zakresie i w konsekwencji wywarcie wpływu na kształtowanie praktyki międzynarodowej oraz przekonania o istnieniu określonych norm prawnych i zakresie ich obowiązywania” – napisał Łukasz Jasina.

 

Jak podkreślił w komunikacie, przedstawiane stanowisko jest równocześnie naturalną kontynuacją dwuletniego niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-2019, gdzie – jak zaznaczył – kwestia poszanowania dla prawa międzynarodowego była jednym z polskich priorytetów.

 

Rzecznik MSZ odnotował również, że 31 października 2019 r. weszła w życie uchwała Rady Ministrów przyjmująca “Strategię Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019–2024”. “Strategia jako jeden z celów szczegółowych uznaje zbudowanie silnej pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze cyberbezpieczeństwa. Zaproponowane stanowisko prawne wpisuje się w realizację tego celu” – zaznaczył.

 

W stanowisku podkreślono m.in., że zmiany wynikające z dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, w tym wdrażania i rozwijania cyfrowej administracji publicznej czy coraz powszechniejszego elektronicznego zarządzania infrastrukturą krytyczną powodują rosnące uzależnienie państw od cyberprzestrzeni. “Z jednej strony niesie to za sobą nowe możliwości, z drugiej zaś wiąże się z wyzwaniami dla bezpieczeństwa oraz suwerenności państwa” – czytamy.

 

Jak wskazano, cyberprzestrzeń ze względu na swój do pewnego stopnia “aterytorialny” charakter, szybkość z jaką można wykonywać w niej działania oraz relatywna anonimowość, jaką cieszą się jej użytkownicy, stanowi wyzwanie dla prawa międzynarodowego.

 

“Poprzez niniejsze stanowisko RP pragnie dołączyć do grupy państw, które sformułowały już swoje poglądy w tym zakresie” – czytamy. W stanowisku podkreślono ponadto m.in., że “Polska popiera również dyskusję dotyczącą sposobu zastosowania prawa międzynarodowego do cyberprzestrzeni realizowaną na forum ONZ w obszarze informacji i telekomunikacji w kontekście międzynarodowego bezpieczeństwa od 2013 r. w ramach Grupy Ekspertów Rządowych, a od 2021 r. również w ramach Otwartej Grupy Roboczej”.(PAP)

 

 

sdd/ mok/

  • Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Najnowsze artykuły