Są pieniądze dla niepełnosprawnych

08.07.2018

Są pieniądze dla niepełnosprawnych

Wraz z początkiem lipca zaczęła obowiązywać ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Są dodatkowe pieniądze na leczenie, poza tym – przynajmniej w teorii – niepełnosprawni powinni mieć łatwiejszy dostęp do świadczeń.

Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), w szpitalach, z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz ze świadczeń rehabilitacji leczniczej, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Świadczenia opieki zdrowotnej  dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności udzielane są poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonych w placówkach medycznych list oczekujących.
To oznacza, że:

placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,
w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących,
świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie, tj. orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Poza tym na realizację zapisów ustawy wspierającej osoby niepełnosprawne zabezpieczono dodatkowe środki. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył swój plan finansowy o 1 509 918 tys. zł.  Pieniądze, które pochodzą ze zwiększonego wpływu składki oraz rezerwy ogólnej zostaną przeznaczone m. in. na realizację zapisów ustawy. Konkretnie chodzi o wyroby medyczne dla osób niepełnosprawnych, a także bezlimitową rehabilitację osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności poprzez zwiększanie wartości już obowiązujących umów lub zawieranie nowych kontraktów. Na te pierwsze przeznaczono kwotę 138,5 mln zł, na drugie natomiast 225 milionów zł. Pieniądze trafiły już do oddziałów wojewódzkich NFZ.

  • kg
Najnowsze artykuły