Salmonella w częstochowskich przedszkolach. Czwórka dzieci w szpitalu

02.07.2024

Salmonella w częstochowskich przedszkolach. Czwórka dzieci w szpitalu

W dwóch częstochowskich przedszkolach wykryto zakażenie salmonellą. O sprawie informuje  TVN24. Sanepid podał, że potwierdzono 59 pozytywnych wyników u dzieci, a także dwa wyniki pozytywne u pracowników. Wskutek zakażenia czwórka dzieci trafiła do szpitala.

TVN24 skontaktował się z częstochowskim sanepidem, który przyznał, że sprawa ciągnie się od tygodnia. – Na ten moment w tych dwóch przedszkolach mamy 59 pozytywnych wyników u dzieci i 2 wyniki pozytywne salmonelli u pracowników. Do tej pory 121 przebadanych osób, wciąż są badane próbki. Czworo dzieci było hospitalizowanych, z tego trójka wyszła już do domu, jedno wciąż w szpitalu. Są to dane łączne z tych dwóch placówek – powiedziała redakcji TVN24 Edyta Kapelka z PSSE Częstochowa.

Więcej: https://tvn24.pl/katowice/czestochowa-salmonella-w-przedszkolu-61-wynikow-jest-pozytywnych-st7987926

 

GIS ostrzega przed zakażeniami pokarmowymi

Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej ostrzega, że w miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń i zatruć pokarmowych. – Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej – podkreśla GIS – Zakażenia pokarmowe bardzo często towarzyszą też podróżom zagranicznym, zwłaszcza tym  do krajów o niższych standardach higieniczno-sanitarnych.

W sezonie letnim najczęściej zdarzają się przypadki zatruć i zakażeń pokarmowych wywołanych bakteriami z rodzaju Salmonella, E. coli czy wirusami (np.norowirusy, WZW A).

Ryzyko zarażenia i objawy

Możesz zarazić się, jeśli będziesz mieć bezpośredni kontakt z osobą chorą, spożyjesz zanieczyszczoną przez chorego żywność/wodę lub będziesz mieć kontakt z przedmiotami użytku codziennego również zanieczyszczonymi przez osobę zakażoną.

Zakażeniu pokarmowemu towarzyszą objawy w postaci najczęściej kilkudniowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych:

bóle brzucha,
gorączka,
biegunka,
nudności,
wymioty,
brak apetytu,
osłabienie,
żółtaczka.

Zatrucie/zakażenie pokarmowe jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osłabionych inną chorobą, gdyż może mieć ciężki przebieg lub powodować szybkie odwodnienie organizmu..

Objawy zakażenia rozwijają się od 2 godzin do 7 dni (przy WZW A nawet do 4 tygodni) po spożyciu skażonej żywności lub wody.

Więcej: https://www.gov.pl/web/gis/zakazenia-pokarmowe-w-sezonie-letnim

 

fot. zdjęcie ilustracyjne / freepik

  • red.
Najnowsze artykuły