Sędzia z Częstochowy uczestniczył w aferze hejterskiej?

27.04.2022

Sędzia z Częstochowy uczestniczył w aferze hejterskiej?

Leszek Mazur, były szef nowej Krajowej Rady Sądownictwa i sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie miał być uczestnikiem tzw. afery hejterskiej. Tak wynika ze wspólnego śledztwa OKO.Press i Onetu.

Leszek Mazur miał radzić sędziom Cichockiemu i Szmydtowi, by prześwietlili lokalizację działek sędziego Waldemara Żurka. Leszek Mazur sugerował, że znajdowały się one w pobliżu budowanych autostrad, dzięki czemu Żurek mógł je sprzedać z wielokrotnym przebiciem.

Sędziowie Arkadiusz Cichocki i Tomasz Szmydt, którzy najpierw związani byli z aferą hejterską, po kilku latach zdecydowali się wskazać nieprawidłowości.

Jak informuje OKO.Press, nawróceni sędziowie teraz ujawniają, że 21 sierpnia 2018 roku w Warszawie ówczesny szef KRS Leszek Mazur dawał im wskazówki, jak można „zająć się” sędzią Waldemarem Żurkiem, krytykiem przeprowadzanej przez PiS reformy sądownictwa.

„W środowisku tzw. sędziów dobrej zmiany, wyraźnie czuło się wrogość wobec sędziego Żurka” – mówi Onetowi sędzia Arkadiusz Cichocki, były prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach, powołany na to stanowisko faksem przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Choć w przeszłości wspierał wdrażane przez rząd Zjednoczonej Prawicy zmian w sądownictwie, teraz postanowił ujawnić nadużycia, jakich mogli dopuszczać się przedstawiciele władzy.

  • TS
Najnowsze artykuły