Sentymentalna wycieczka do przeszłości

21.08.2021

Sentymentalna wycieczka do przeszłości

Powiatowy Festiwal Żniwny w Lubojnie był doskonałą okazją, aby przypomnieć sobie, jak przed laty wyglądały żniwa. Nie zabrakło więc kos, koni, snopowiązałek i oczywiście kombajnów.

Na polu pojawił się sprzęt, który przez dziesięciolecia towarzyszył rolnikom. Miejscowi pasjonaci, pod okiem lokalnego społecznika Krzysztofa Nabiałczyka, zadbali, aby wszystkie maszyny były sprawne i gotowe do działania. – Chciałem odtworzyć, jak to kiedyś na wsi bywało, począwszy od kosy, poprzez sprzęt konny i snopowiązałki, a na kombajnach kończąc. Widząc, jak dużo starego sprzętu trafia na złom, postanowiłem sam skompletować potrzebne urządzenia i namówiłem władze powiatu na zorganizowanie takiego wydarzenia i na ten symboliczny, sentymentalny powrót do historii – zaznacza pomysłodawca Krzysztof Nabiałczyk.

Pokazy rozpoczęły się od wjazdu kosiarzy na pole wozem drabiniastym i klepania kosy. Każdy mógł się włączyć w zorganizowane na miejscu prace. Nie zabrakło chętnych do spróbowania swoich sił w koszeniu kosą i stawiania snopków. W dalszej kolejności można było obserwować kosiarkę konną „Garściówkę”. Snopy trafiły na wóz, zostały fachowo ułożone i odwiezione do młócenia. Z tym też poszło sprawnie – wszystkie maszyny, choć miały swoje lata, działały bez zarzutu. W akcji zobaczyliśmy cepy, młocarnie „sztyftówkę”, „dąbrowiankę” i „warmiankę”. Na zakończenie wjechały kombajny, od produkowanej w 1960 r. „Vistuli” poprzez „bizony” i „claasy”. Po zakończonych pracach można było spróbować podobiadku dla żniwiarzy, przejechać się wozem drabiniastym, czy posilić przygotowaną dla wszystkich darmową grochówką.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. – Przygotowanie tego rodzaju imprezy wymaga mnóstwo pracy organizacyjnej. Ale ten wysiłek opłacił się. Wystarczyło tylko spojrzeć na zadowolonych mieszkańców – podkreśla Krzysztof Smela, starosta częstochowski.

Uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział nie tylko w pokazach żniwnych, ale również obejrzeć występy Zespołu Folklorystycznego „Klepisko”, Alicji Kępy – uczennicy Szkoły Podstawowej w Starym Cykarzewie i Studia Piosenki GOKiS w Mykanowie, Nadii Gołda – mieszkanki Starego Kocina, laureatki wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, Jacka Miernikiewicza uczestnika programów „Must be the Music” i „Voice of Poland”, Kapeli Ludowej „Rybnianie” oraz zespołu Aspect.

  • oprac. kg
  • zdj. Starostwo Powiatowe w Częstochowie
Najnowsze artykuły