Sklep charytatywny Lepszy Klimat nieczynny w Black Friday

25.11.2022

Sklep charytatywny Lepszy Klimat nieczynny w Black Friday

Na ten dzień sklepy stacjonarne i portale internetowe przygotowywały się już od dawna, zamieszczając w swojej ofercie wyjątkowe promocje. Częstochowski sklep charytatywny Lepszy Klimat również postanowił przygotować się do “Czarnego Piątku”, ale nie zrobimy tam dzisiaj zakupów. Sklep jest nieczynny, a na szybach lokalu przeczytamy informacje o powodach jego zamknięcia.

– Żyjemy w dobie kryzysu klimatycznego, spowodowanego działalnością człowieka – przede wszystkim spalaniem paliw kopalnych. Od epoki przedprzemysłowej (okresu 1850 – 1900) średnia temperatura na świecie wzrosła już o 1,09°C. Już teraz doświadczamy negatywnych skutków zmian klimatu, a wraz z dalszym globalnym ociepleniem, wzrastać będzie częstotliwość i intensywność występowania susz, ulewnych opadów, cyklonów, fal upałów i powodzi oraz podnosić się będzie poziom morza. Jeśli w ciągu najbliższych lat radykalnie nie zmniejszymy zużycia energii i konsumpcji czeka nas globalna katastrofa – wyjaśnia kierująca sklepem Fundacja Rething. Wszystkie te informacje znaleźć możemy w formie haseł na sklepowych szybach “Lepszego Klimatu”. – Przemysł odpowiada za ok. 30 % światowej emisji gazów cieplarnianych, będących główną przyczyną zmian klimatu. Napędza go sprzedaż, napędzana przez reklamy i promocje. W Lepszym Klimacie nie chcemy brać udziału w promowaniu konsumpcjonizmu, dlatego zachęcamy częstochowian do rezygnacji z zakupów w czarny piątek i do refleksji nad tym, jaka część tego, co kupujemy, jest nam faktycznie potrzebna – dodaje Fundacja.

Sklep Lepszy Klimaty mieści się przy ul. Szymanowskiego 1 (za ratuszem). Założony został przez Fundację Rething i działa od października 2020 roku, aby dawać drugie życie niepotrzebnym rzeczom, zmniejszając przy tym ilość wyrzucanych i produkowanych przedmiotów.

 

  • pn
Najnowsze artykuły