SKRA znowu będzie grać w Częstochowie

09.04.2023

SKRA znowu będzie grać w Częstochowie

Boisko przy ul. Loretańskiej czeka na zawodników Skry. Podgrzewana płyta będzie testowane już w najbliższych kolejkach piłkarskiej I ligi.

Pomimo zgody na użytkowanie, nadal trwają prace nadbudowanym i rozbudowanym budynku klubowym. Działania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego są realizowane z pracami dodatkowymi zleconymi przez klub.

Miejski Stadion Piłkarski – Loretańska odwiedził niedawno prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, gdzie spotkał się m.in. z prezesem Skry Arturem Szymczykiem.

Nowe podgrzewane boisko oraz wzmocnione oświetlenie to efekt inwestycji miejskiej sfinalizowanej już przez firmę INTERHALL. Realizacje kosztowała ok. 6 mln zł. Miasto zdobyło na to zadanie dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład (w wysokości 5 mln zł).

W ramach przebudowy wymieniono nawierzchnię boiska z trawy syntetycznej, system odwodnienia boiska, nastąpiła korekta lokalizacji pola gry, w nowy sposób zorganizowany został także teren wokół stadionu. Wydzielone zostały parkingi do obsługi zawodów, przebudowano istniejące ogrodzenie oraz dostosowano liczbę wejść i bram do wymogów PZPN. Powstała także mini-trybuna dla gości i mediów, niezbędna do obsługi zawodów.
W nowej części budynku klubowego znajdują się pomieszczenia klubowe oraz zaplecze szatniowe. Budynek jest wyposażony w instalacje wentylacji mechanicznej oraz klimatyzacji. Ma własną kotłownię gazową na potrzeby ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Rozbudowana została także instalacja wodociągowa, kanalizacyjna i elektryczna. Przeszklona fasada najwyższej kondygnacji jest panoramą na całą płytę boiska.

Powierzchnia użytkowa budynku to obecnie ponad tysiąc metrów kwadratowych. Zasadniczy zakres prac związanych z obiektem klubowym (bez robót dodatkowych) to koszt 1,2 mln zł (ze środków miejskich w ramach BO). Wykonawcą jest firma Darbud. Zadanie zostanie zakończone wiosną.

Nadal zastanawiającą kwestią są trybuny. Nie mieszczą się one w obrębie działki zajmowanej przez stadion Skry. Ich zainstalowanie związane jest z zajęciem obiektu, którym nie dysponuje ani MOSiR, ani użytkownik obiektu (Skra). Klub negocjuje w sprawie użyczenia terenu z PKP (który jest użytkownikiem gruntów Skarbu Państwa po południowej stronie boiska). Tam mogłaby powstać trybuna spełniająca normy PZPN.

Możliwość warunkowej zgody PZPN i powrotu do gry na własnym obiekcie jest uzależniona zarówno od decyzji piłkarskiej centrali, jak i uzgodnień z właścicielem praw do transmisji z meczów I ligi piłkarskiej.

fot.: UM Częstochowy

  • opr. nl
Najnowsze artykuły