Słowa wsparcia i otuchy dla pacjentów

18.02.2022

Słowa wsparcia i otuchy dla pacjentów

Już po raz szósty Fundacja Dr Clown zorganizowała akcję pisania listów ze słowami wsparcia dla pacjentów. W Częstochowie pełne dobrej energii listy trafiły do pacjentów ZOL przy ul. Bony 1/3.

Pobyt w szpitalu dla każdego jest trudnym doświadczeniem związanym z niepewnością, utrudnionym kontaktem z bliskimi i dużym stresem. Dlatego tak duże znaczenie w trakcie hospitalizacji ma pozytywne nastawienie. O to dbają Doktorzy Clowni, wolontariusze Fundacji Dr Clown, którzy wspierają pacjentów w procesie zdrowienia i motywują do walki z chorobą. Pomimo obostrzeń pandemicznych wciąż starają się pomagać chorym m.in. poprzez organizowane akcje społeczne. Z okazji Światowego Dnia Chorego już od sześciu lat wolontariusze przekazali na szpitalne oddziały kartki ze słowami wsparcia i otuchy. W tegoroczną akcję włączyli się uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. – W tym szczególnym dniu, jakim jest Światowy Dzień Chorego, kierujemy dobre myśli i słowa otuchy do wszystkich osób zmagających się z chorobami. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że życzliwe słowo dodaje siły i polepsza samopoczucie, tym samym poprawiając motywację do walki z chorobą. – mówi Marta Wójcik, koordynatorka akcji w Częstochowie.

To już szósta ogólnopolska edycja akcji pisania listów do pacjentów. W tym roku kartki z dobrym słowem trafiły także do pacjentów szpitali w: Białymstoku, Poznaniu, Suwałkach, Zielonej Górze, Gdyni, Gdańsku, Hrubieszowie, Zamościu, Sosnowcu, Sieradzu i Łodzi.

 

Fundacja Dr Clown od 1999 r. realizuje program terapii śmiechem w szpitalach, placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. Doktorzy Clowni przebrani w fantazyjne stroje i z kolorowymi noskami na twarzach, za pomocą klaunady, iluzji, interaktywnych zabaw i empatycznych rozmów niosą uśmiech i wspierają proces zdrowienia. Co roku wolontariusze Fundacji Dr Clown docierają w ten sposób do prawie 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 100 miastach w całej Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 wizyty wolontariuszy Fundacji Dr Clown w szpitalach i placówkach zostały wstrzymane do odwołania, ale program terapii śmiechem kontynuowany jest wirtualnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Od 1 czerwca 2020 rodzice mają możliwość umawiania dzieci na indywidualne wizyty online z Doktorami Clownami w ramach usługi Śmiechofonu.

  • kg
Najnowsze artykuły