Służba wojskowa? Ostatnia szansa

14.11.2022

Służba wojskowa? Ostatnia szansa

Szansa na dostanie się do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW)? Właśnie ruszył ostatni turnus w tym roku! Około 30 ochotników z terenu administrowanego przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Częstochowie zostanie poddanych szkoleniu w najbliższych jednostkach wojskowych.

Dzisiaj, kandydaci do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczęli ostatni w tym roku turnus szkolenia podstawowego. Trwa ono 28 dni. Odbywa się jednocześnie w 43 jednostkach wojskowych na terenie Polski. ,,Ochotników powołanych przez WCR w Częstochowie będą szkoliły cztery najbliższe jednostki wojskowe m.in. 5 pułk chemiczny w Tarnowskich Górach oraz 5 batalion powietrzno-desantowy w Gliwicach”- podaje Wojskowe Centrum Rekrutacji w Częstochowie.

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa to nowy rodzaj służby. Innowatorska forma działa na podstawie Ustawy o Obronie Ojczyzny. Jest okazją do spróbowania swoich sił dla tych, którzy nie mieli wcześniej styczności z wojskiem. ,,Dzięki niej kandydaci mogą odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy, bądź wstąpić w szeregi armii zawodowej”- informuje WCR w Częstochowie.

Kandydaci przechodzą 2 etapy służby. Pierwszy, 4-tygodniowy obejmuje szkolenie podstawowe i kończy się przysięgą. Następnie czeka ich 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej.

Podczas szkolenia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może nabyć dodatkowe uprawnienia lub kwalifikacje: kierowcy prawo jazdy kat. C, C+E, D, operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych, operatora maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych, nurka, skoczka spadochronowego, kucharza, w zakresie obsługi sprzętu inżynieryjnego, koparki, spycharki, spycharki-ładowarki, w zakresie obsługi elektrowni polowych i mobilnych zespołów spalinowo-elektrycznych i spawacza.
Od pierwszego dnia służby wypłacane jest świadczenie w wysokości 4560 zł miesięcznie.

Informację o możliwościach szkolenia oraz złożenie wniosku, można uzyskać poprzez rekruterów z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie. WCR jest otwarte dla ochotników w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 8.00 – 14.00. Dla osób, które mają pytania i wątpliwości działa infolinia. W godz. 8.00-22.00 pod numerem 800 180 110, codziennie włącznie z weekendami można uzyskać szczegółowe informacje na temat dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Turnusy będą sukcesywnie organizowane w trakcie przyszłego roku.

  • opr. NL
Najnowsze artykuły