Specjalistyczny sprzęt na budowie DK-91 pozwala “oszukać zimę”. Zobaczcie, jak działa!

30.11.2023

Specjalistyczny sprzęt na budowie DK-91 pozwala “oszukać zimę”. Zobaczcie, jak działa!

Na budowie nowej al. Wojska Polskiego w Częstochowie (DK-91) kontynuowane są pozostałe do wykonanie prace drogowe. Dzięki sprowadzeniu przez konsorcjum wykonawcze firm NDI specjalistycznego sprzętu, możliwe jest także układanie masy bitumicznej pomimo zimowych warunków atmosferycznych. Mowa o nagrzewnicy gazowej, która jest urządzeniem wykorzystywanym w drogownictwie w szczególności w miejscach, gdzie przy budowie dróg trudno o przyjazne warunki.

– Technologia powszechnie stosowana jest w Skandynawii, ale dopuszczona do użycia także w Polsce. Dzięki niej w obliczu niesprzyjającej aury wywołujemy sztuczne warunki na budowie w momencie, kiedy trzeba dokończyć prace i uzyskać zgodne ze specyfikacją parametry  – tłumaczy Karolina Nalepa, główny technolog NDI nadzorująca prace.

 

Nagrzewnica gazowa podczas pracy grzeje podłoże, a za maszyną temperatura utrzymuje się na poziomie 70-80 C. Jednocześnie osuszana i nagrzewana jest powierzchnia ok. 40 m2. Moc przerobowa maszyny pozwala na przygotowanie ok. 7 tys. m2 powierzchni drogi dziennie. Po wykonaniu pracy przez nagrzewnice gazową możliwe jest wykonanie skropienia i przystąpienie do układania mieszanki. Taka nawierzchnia wykazuje analogiczne właściwości do tej układanej w warunkach naturalnych. Co oczywiste dla potwierdzenia prawidłowości wykonywanych prac i parametrów ułożonej masy bitumicznej przeprowadzane są wtórne badania.

Wykonawca prac deklaruje zakończenie robót zasadniczych z końcem roku, co pozwoli na powrót ruchu kołowego na nową al. Wojska Polskiego w Częstochowie.

 

  • źródło: MZD w Częstochowie
Najnowsze artykuły