Spektakl wypełniony RAD(ością)

15.12.2021

Spektakl wypełniony RAD(ością)

Maria Skłodowska-Curie będzie główną bohaterką spektaklu, który już wkrótce zostanie wystawiony na deskach częstochowskiego teatru. Na scenie nie zobaczymy jednak dobrze nam znanych aktorów, a zupełnie nowy zespół z Teatru Papahema.

– Na początku tego sezonu wymyśliliśmy projekt “Młoda Częstochowa”. Ma on proste przesłanie. Chodzi o zauważenie i promowanie na miarę możliwości młodych artystów wywodzących się z naszego miasta – zaznacza Robert Dorosławski, dyrektor częstochowskiego teatru. – Stąd też pomysł na zaproszenie Teatru Papahemy. Pokusiliśmy się, aby wciągnąć spektakl na nasz afisz. “Skłodowska” to fantastyczne przedstawienie, jedno z lepszych, jakie widziałem w ostatnich latach – dodaje.

Spektakl przewrotnie używa postaci Marii Skłodowskiej-Curie porusza kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi.
Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie. – Spektakl powstał z okazji 150. rocznicy urodzin noblistki. Zaczęliśmy od premiery w Białymstoku, później była Warszawa, a teraz czas na Częstochowę – mówi Mateusz Trzmiel, jeden z aktorów Teatru Papahemy. – Biografia Marii Skłodowskiej-Curie jest fascynująca, pojemna, wielowątkowa i inspirująca w wielu kontekstach. Nie możemy przejść wobec niej obojętnie. Oczywiście zastanawialiśmy się, czy temat będzie atrakcyjny dla odbiorcy. Okazało się, że jest on zasysający i wciągający – zapewnia. W spektaklu nie zabraknie humoru, dowcipu i nawiązań do czasów współczesnych. Premierę “Skłodowska. Radium girl” zaplanowano na sobotę, 18 grudnia, na godzinę 19.00.

  • kg
Najnowsze artykuły