Sprawca śmiertelnego wypadku skazany na 4,5 roku więzienia. Będzie apelacja

09.03.2022

Sprawca śmiertelnego wypadku skazany na 4,5 roku więzienia. Będzie apelacja

33-letni Piotr K. został skazany przez częstochowski sąd na cztery lata i 6 miesięcy więzienia za spowodowanie wypadku po alkoholu, w którym zginął 61-letni pasażer samochodu, który prowadził oskarżony. Mężczyzna, który przyznał się, że przed wypadkiem wypił pół litra wódki, w przeszłości był karany za jazdę po alkoholu. Prokuratura zapowiada apelację.

Jak ustalono podczas śledztwa, 5 maja 2021 roku około godz. 21.00 Piotr K. jechał samochodem osobowym marki Renault ulicą Tatrzańską w Częstochowie, zbliżając się do skrzyżowania ulic Głównej i Przejazdowej. Wjeżdżając na to skrzyżowanie miał jedynie możliwość skrętu w prawo lub w lewo, lecz Piotr K. pojechał na wprost i uderzył w przydrożny rów.

W wyniku uderzenia 61-letni pasażer pojazdu doznał poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, na skutek których zmarł w szpitalu następnego dnia.

– Na podstawie przeprowadzonych badań toksykologicznych ustalono, że w chwili wypadku Piotr K. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono 3,3 promila alkoholu – informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Jak informowała prokuratura, powołany w tej sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niewłaściwe obserwowanie przedpola jazdy przez kierującego samochodem marki Renault i zaniechanie przez niego zmiany kierunku jazdy w lewo lub w prawo.

Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że zarówno kierujący pojazdem, jak i jego pasażer, nie korzystali w czasie jazdy z pasów bezpieczeństwa.

Prokurator przedstawił Piotrowi K. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr K. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że wypił co najmniej 0,5 litra wódki i nie pamięta okoliczności zdarzenia.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.  Piotr K. był w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Na początku marca sąd skazał mężczyznę na cztery i pół roku więzienia. Oskarżony ma mieć również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i ma zapłacić 10 tysięcy zł na fundusz pomagający ofiarom wypadków.

Prokuratura prawdopodobnie złoży w tej sprawie apelację, bo domagała się kary co najmniej 8 lat więzienia ze względu na fakt, że w przeszłości mężczyzna był karany za jazdę po pijanemu.

  • TS
Najnowsze artykuły