Stadion „Medalików” bez dofinansowania i wykonawcy

20.10.2023

Stadion „Medalików” bez dofinansowania i wykonawcy

Niekwestionowany lider sezonu 2022/23 w Ekstraklasie, Raków Częstochowa, dalej nie otrzymał obiecanego przez premiera Mateusza Morawieckiego dofinansowania na przebudowę stadionu. Co gorsza – z przetargu wycofał się wykonawca II etapu rozbudowy obiektu „Medalików”.

Kiedy 11 maja 2023 roku premier Mateusz Morawiecki odwiedził klub Raków Częstochowa, obiecał 40 mln na przebudowę stadionu. Mijają tygodnie, a miasto nadal czeka na realizację obietnicy. Wniosek o dofinansowanie do III etapu przebudowy obiektu „Medalików” wciąż znajduje się na etapie ministerialnej weryfikacji. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie wysłało do dnia 13 października 2023 roku żadnej informacji o zakwalifikowaniu miejskiego projektu do dofinansowania.

Symboliczny czek – na 35,3 mln zł – wręczony przedstawicielom Rakowa na początku października od Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach „Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu”, nie oznacza transferu tych środków ani do klubu, ani do miasta. UM Częstochowy wyjaśnia, że uzyskanie środków na III etap rozbudowy stadionu Rakowa może być możliwe dopiero po zakończeniu procedury weryfikacji wniosków, zapewnienia wystarczającej puli środków w programie oraz przejawieniu przez Ministerstwo gotowości do podpisania umowy na dofinansowanie projektu.

W ostatnim czasie okazało się, że firma wyłoniona w przetargu do wykonania II etapu inwestycji zrezygnowała z podpisania umowy i miasto musi po raz kolejny rozpisać przetarg. Niezbędne jest też wnioskowanie do Ministerstwa Sportu i Turystyki o to, aby z ministerialnego programu móc skorzystać w innym czasie.

Drugi etap modernizacji miał objąć m.in. budowę nowych boisk treningowych wraz z zapleczem sanitarnym i medycznym oraz rozbudowę budynków klubowych o części: szkoleniową, treningowo-dydaktyczną i regeneracyjno-rehabilitacyjną.

Przypominamy, że ze względów na to, że stadion nie spełnia licencyjnych warunków UEFA, „Medaliki” podejmują przyjezdne drużyny piłkarskie w Sosnowcu. Rozbudowa częstochowskiego stadionu jest niezbędna do tego, aby zawodnicy mogli przenieść rozgrywki sportowe na własne boisko.

fot. UM Częstochowy

 

  • Dominika Kubas
Najnowsze artykuły